Co zrobić z książkami, gdy już miejsca brak?

Przeczytasz w 6 minut Sharing economy
Autor 30 sierpnia 2017

Czy podczas ostatniej promocji kupiłeś książkę za świetną cenę, a potem odłożyłeś ją na stos “na kiedyś”? Jeśli tak, to za chwilę przyjdzie Ci podjąć decyzję, co zrobić z książkami, które nie mieszczą się już w Twoim mieszkaniu. Rozwiązanie Twojego problemu problemu leży w… sharing economy.

Rozstanie z książką jest naprawdę trudne. Ich pokaźna ilość to źródło podziwu, synonim intelektu, a nawet afrodyzjak. Gorzej, gdy znajomość ich treści kończy się na tytule i nazwisku autora. To już pierwszy sygnał, że być może nie jest Ci dane mieszkać pod tym samym dachem z tym właśnie egzemplarzem. Być może też zakurzony stosik “na później” powinien zostać przemianowany na “nigdy”. Bądźmy ze sobą szczerzy, czas się rozstać z nadmiarem książek.

Wymień lub oddaj

Zaczniemy tę rewolucję małymi krokami. Może wystarczy wymienić tytuły, które Cię nie interesują na te bardziej fascynujące? W tym celu warto wziąć udział w wydarzeniach typu bookswapping. To forma spotkań, na których bibliofile bezpłatnie wymieniają się książkami. W niektórych miastach Polski odbywają się one cyklicznie, czego przykładem jest krakowskie Drugie Życie Książki czy warszawska Wymienialnia Książek. Podczas tej ostatniej warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie książki z dedykacją dla kolejnego czytelnika. No tak, ale jeśli nie mieszkasz w Krakowie lub Warszawie, to jak wziąć udział w bookswappingu? Możesz zorganizować własną lub skorzystać z dobrodziejstwa internetu.

Przykładową platformą wymiany jest BookMooch.com. Proces odbywa się w 4 krokach i łączy się ze zbieraniem punktów. Jak to działa?

 1. Tworzymy na platformie listę swoich książek, które chcemy wymienić.
 2. Otrzymujemy zapytania od innych użytkowników odnośnie naszych książek.
 3. Wysyłamy je pocztą i otrzymujemy punkty za książkę/-i od użytkownika, który je otrzyma.
 4. Mając punkty, teraz możemy wybierać spośród setek książek innych użytkowników.

Rejestracja na platformie jest darmowa, więc jedynym realnym kosztem jest wysyłka książek. Podobnie funkcjonuje polskojęzyczna Finta, gdzie można wymieniać się książkami, filmami, grami czy muzyką. Prościej, bo bez punktów, odbywa się wymiana książek na Paper Back Swap. Członkowie klubu mogą wybierać spośród prawie dwóch milionów woluminów… i nie tylko. Oferta Paper Back Swap jest bowiem bogatsza o audiobooki czy podręczniki.

Oddać książki można bezpośrednio. Może to właśnie koleżanka z pracy poluje na egzemplarz “Wielkiego Gatsby’ego”, a pan Kazimierz spod czwórki szuka wszędzie Atlasu Polskich Ryb, który odziedziczyłeś po wujku, fanatyku wędkarstwa. Jeśli jednak nie znasz nikogo takiego, może to właśnie biblioteka miejska przygarnie twój księgozbiór. Weź jednak pod uwagę, że nie wszystkie książki zostaną przyjęte. Te brudne, zniszczone, nieaktualne lub brakującymi stronami nie nadają się do zbiorów bibliotecznych.

Podziel się książkami przez internet! Facebook obfituje w tematyczne grupy, gdzie użytkownicy dzielą się tytułami często podczas towarzyskich spotkań. Najliczniejszą jest Książki – sprzedaż/wymiana książek. Nie można też zapomnieć o licznych platformach do wymiany w barterze lub do sprzedaży z drugiej ręki (wtórnej). Z zagranicznych przedstawicieli to chociażby Craigslist, Swappiness, Swap.com, SwapAce czy Read It Swap It. W Polsce funkcjonuje np. portal Bartersi.pl, gdzie za pomocą punktów (patrz BookMooch) możesz wymieniać się książkami i komiksami, a dodatkowo co najmniej połową wyposażenia swojego mieszkania i garażu.

W bookswappingu udział brała Monika z Lublina. Wspomina go z mieszanymi uczuciami:

Monika

Kiedyś po Facebooku krążyła taka akcja wymieniania się książkami. Osoba, która chciała wziąć udział dostawała imię, nazwisko oraz adres osoby i wysyłała jej książkę, a w zamian miała dostać ksiazkę od innej osoby. Ja akurat robiłam porządki w swojej biblioteczce i miałam trochę książek do rozdania. Wzięłam udział w zabawie z kilkoma osobami i wysłałam 2-3 książki, ale nie dostałam żadnej. Nie zniechęciło mnie to do dalszych wymian, ale wolę wymieniać się z osobami, z którymi się bezpośrednio na to umawiam np. ze znajomymi. Takie wymiany dużo milej wspominam. Zostawiałam też książki w kawiarni, gdzie można wziąć z półki książkę i przynieść inną. Brałam, jeśli coś mnie zainteresowało. W Edynburgu, gdzie teraz mieszkam, czasami są wystawiane książki za darmo przed sklepami z rzeczami używanymi.

Kliknij i rozwiń

Uwolnij!

W wielu miejscach na świecie funkcjonują punkty (np. stoliki, regały, półki, przychodnie, przystanki) bookcrossingu, gdzie możesz bezpłatnie zostawić swoje książki dla innych czytelników, którzy przekażą książkę dalej. Jest to o tyle interesujące, że książki mimo, że “tracą” właściciela, nie są traktowane jako “zagubione” czy “porzucone”.

Jak uwolnić książki?

 1. Należy zarejestrować się na wybranej platformie: Bookcrossing.com lub Bookcrossing.pl,
 2. nadać im unikalny numer BCID (globalna platforma Bookcrossing.com) lub BIP (polski oddział – Bookcrossing.pl),
 3. wypuścić w świat,  
 4. śledzić ich drogę poprzez dzienniki podróży.

Bookcrossing jest jednocześnie nieformalną kampanią popularyzującą czytelnictwo. Do tej pory dzięki zarejestrowanym 850 tysiącom użytkowników Bookcrossing.com, 130 krajów zwiedziło prawie siedem milionów książek. Pomyśl tylko, gdzie mogą trafić Twoje książki, gdyby się nie kurzyły na twojej półce!

https://www.youtube.com/watch?v=dVNI0rjOkpE 

Jedną z uczestniczek bookcrossingu była Agata, która swoje wrażenia opisuje tak:

Agata

Zostawiałam książki w punktach typu Zostaw Książkę i Weź coś dla siebie, ale nigdy nie znalazłam nic dla siebie. Fajnie było zostawić tytuły, które w jakiś sposób mi zawadzały. Nigdy nie zdecydowałam się na pozostawienie książek gdzie popadnie, bo bałam się, że będą potraktowane jak śmieć i prędzej się zniszczą, niż ktoś je weźmie. Zdecydowałam się wziąć w tym udział, bo zalegały mi w domu pozycje książkowe, a miałam potrzebę przeczytać coś nowego. A przy tym nie wydać nic… no bo fundusze studenckie bywają skromne.

Kliknij i rozwiń

Sam bookcrossing jest także punktem wyjścia dla licznych inicjatyw czytelniczych. 13. czerwca obchodzone jest Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, kiedy to odbywają się spotkania z autorami, wspólne czytania, debaty, konkursy, flash moby czy imprezy plenerowe. Dzięki takim akcjom uwolniono w Polsce ponad 260 tysięcy książek. Pomysłowość w doborze miejsc do bookcrossingu zaskakuje. Książki można brać z przystanków metra w Londynie, nowojorskich budek telefonicznych, bydgoskich drzew czy poznańskiego giveboxa.

Pomysł bydgoszczan wart 60 tysięcy złotych będzie realizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Cztery punkty bookcrossingowe znajdą miejsca w drzewach na terenach miejskich parków i Wyspy Młyńskiej.

Giveboksy Jeżyce i Łazarz podbiły serca poznaniaków. Givebox to miejsce umożliwiające bezgotówkową wymianę wszelkich rzeczy: ubrań, książek, sprzętów domowych, zabawek – czegokolwiek, co tylko Ci przyjdzie do głowy! To tam znajdą one nowych właścicieli. Nie jest to jednak śmietnik, gdzie wrzucisz zniszczone woluminy, których nawet mole nie chcą jeść!

Jak korzystać z Giveboxa?

 1. zabierz co chcesz – nie musisz nic zostawiać,
 2. zostaw takie rzeczy, które sam chciałbyś znaleźć,
 3. nie zostawiaj nic na szafie ani obok szafy,
 4. nie zostawiaj produktów spożywczych.

Jeśli do tej pory nie znalazłeś zadowalającego pomysłu na pozbycie się książek, być może założenie własnej biblioteki będzie tym właściwym.

Otwórz własną bibliotekę

Własną lub społeczną. I może nie bibliotekę, a mikrobibliotekę. Tak właśnie wygląda książkodzielnia czyli idea stworzona na kanwie Little Free Library przez Kamila Stelmasika. Dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej w 2014 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim stanęła pierwsza skrzynka na książki.

Kolejne zostały sfinansowane z gminnego programu “Osiedle Od Nowa” – budżetu na poprawę małej zabudowy i infrastruktury osiedli. Koszt stworzenia takiej skrzynki może się wahać między 300 a 1000 złotych, co nie wydaje się zawrotną kwotą. Możesz ją uzyskać z analogicznego budżetu we własnym mieście, z budżetu obywatelskiego lub ze zbiórki crowdfundingowej. Warto na początek włożyć kilka własnych książek, co przecież jest dla nas korzystne – w końcu chcesz pozbyć się niechcianych tytułów. Gdyby były jakiekolwiek trudności i pytania bez odpowiedzi, pomysłodawca książkodzielni oferuje swoją pomoc.

Nie odkładaj na “później”

Nie odkładaj książek “na później”, zwłaszcza gdy przeciąga się ono w nieskończoność. Nie odkładaj “na później” decyzji o pozbyciu się niechcianych tytułów. Mniej drastycznym sposobem jest wymiana egzemplarzy na te, które będziemy chcieli od razu przeczytać. Możesz je także oddać znajomym lub do biblioteki. Podczas, gdy na Twojej półce giną pod warstwą kurzu, mogą równie dobrze ucieszyć kogoś, kto skorzysta z Twojej biblioteczki – książkodzielni. Nie tylko pozbędziesz się zalegających książek, ale także stworzysz unikatową przestrzeń dla swojej społeczności. Zawsze też możesz wysłać książkę w podróż dookoła świata dzięki bookcrossingowi.

Trudno jest pozwolić ulubionej książce odejść. Z niejednym tytułem wiąże się, nomen omen, niesamowita historia. Dzięki sharing economy przedmiot uzyskuje drugie życie. Siłą ekonomii współdzielenia jest społeczność. Korzystając z jednego z powyższych rozwiązań za każdym razem zyskujesz także dostęp do ludzi zafascynowanych literaturą. Co za tym idzie, możesz liczyć na rekomendacje, najświeższe informacje z literackiego świata czy chociażby nowe kontakty w bogatej zbiorowości. Wykorzystanie platform internetowych pozwala na aktywność nie tylko lokalną, ale i globalną, dodatkowo w bardziej przystępny sposób. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie masz już wymówek dla dalszego przetrzymywania książek. Czas wprawić je w ruch. Powodzenia!

  Mogą Cię zainteresować

  Skomentuj

  Sierpień w crowdfundingu, czyli wesprzyj te kampanie!

  Przeczytasz w 20 minut Crowdfunding
  Autor 24 sierpnia 2017

  Zbliżając się do końca wakacji postanowiliśmy zerknąć dla Was na zbiórki crowdfundingowe i wybrać te, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę wracając z urlopu.

  Tym razem przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych zbiórek w 8 kategoriach:

  1. Technologia.
  2. Muzyka.
  3. Film/wideo.
  4. Książki.
  5. Sport.
  6. Wydarzenia.
  7. Inicjatywy społeczne.
  8. Dobroczynność.

  Skontaktowaliśmy się z projektodawcami najciekawszych akcji i poprosiliśmy ich o odpowiedzi na dwa pytania:

  1. Co sprawia, że warto wesprzeć Waszą kampanię?
  2. Dlaczego zdecydowaliście się na crowdfunding?

  Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś bliskiego swojemu sercu!

  1. Technologia

  Spakuj się z MyLuggage

  Platforma: Wspieram.to

  Model: oparty na nagrodach

  Cel zbiórki: 5 000 zł

  Celem kampanii MyLuggage jest uzyskanie Waszego wsparcia i zebranie 5 000 zł na ukończenie prac nad aplikacją MyLuggage, czyli pierwszą platformą w pełni przygotowująca do podróży, która skraca czas pakowania nawet o 90%. Dzięki aplikacji możliwe jest przygotowanie listy rzeczy do spakowania na dowolny wyjazd – wakacje, podróż służbową, czy jakąkolwiek inną. MyLuggage tworzy dopasowane pod kątem różnych podróży, spersonalizowane check-listy dla różnego rodzaju wyjazdów. Ideą przyświecającą autorom aplikacji jest podróżowanie bez myślenia o bagażu.

  Trzy grosze od autorów:

  Paweł Łubiarz

  Platforma MyLuggage będzie w pełni darmowa, ponieważ taka jest idea pomysłu – każdy może jej potrzebować! Dzięki niej będziemy w stanie skrócić czas pakowania nawet o 90%. Zależy nam na pozyskaniu użytkowników, którzy będą zaangażowani w rozwój MyLuggage. To właśnie dzięki takim osobom pracę nad aplikacją posuwają się znacznie szybciej, a wspieram.to jest świetnym narzędziem do ich pozyskania.

  Kliknij i rozwiń

  2. Muzyka

  “RUN, UNICORN” – drugi album Klusek dla Was!

  Platforma: Polakpotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 3 500 zł

  Kluski, czyli Mały, Spisu i Magnes, zebrały materiał na drugą płytę i potrzebują środków na jej wydanie. Jak sami twierdzą: “to płyta którą trzeba mieć!”. Jeśli uda się z powodzeniem zakończyć zbiórkę, płyta zostanie wydana już w listopadzie. Kluski grają głównie rock’n’rolla i zdecydowanie pokazują, że rockowy duch nigdy się nie starzeje. “Run, unicorn” także będzie utrzymana w takich klimatach. Muzyka i teksty piosenek są w stu procentach autorskie, skomponowane przez członków zespołu.

  Trzy grosze od zespołu:

  Adam Antosiewicz

  Dobrego gitarowego grania nigdy dość. Muzyka, którą robimy powinna przekonać wszystkich do wsparcia naszej kampanii :) Crowdfunding wybraliśmy dlatego, że to najlepszy sposób kontaktu bezpośredniego z fanami i danie im poczucia współtworzenia albumu.

  Kliknij i rozwiń

  Nowa płyta KidBrown!

  Platforma: Wspieram.to

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 25 000 zł

  KidBrown to sześcioosobowy zespół, którego liderkami są Ania i Jadzia. Chcą spełnić swoje marzenie i wydać płytę. Cały materiał nagrywany będzie na żywo, bez dodatków, czyszczenia i dogrywania. Płyta powstanie w ciągu pięciu dni nagrań. Planowo ma zostać nagranych 12 autorskich utworów. Co ciekawe, reszta zespołu pozna materiał dopiero na miejscu, w studio nagraniowym. Dlaczego? Bo KidBrown przede wszystkim stawiają na spontaniczność i żywą interpretację.

  Trzy słowa od zespołu:

  Arleta Olendrowicz

  Dlaczego zdecydowaliśmy się na crowdfunding? Bo nie ma drugiego takiego zespołu. KIDBROWN wyprzedza muzycznie, harmonicznie i aranżacyjnie swoje czasy. Płyta będzie nagrana “na setkę”, co pokaże wirtuozerię i prawdę o tych znakomitych młodych artystach. KIDBROWN zachwycił i Piotra Metza, i Piotra Roguckiego, którzy uważają, że wokalistki mają “światowe głosy”! Teledysk do tytułowej piosenki ARMIA CIAŁA będzie mocny jak żaden!

  Kliknij i rozwiń

  3. Film/wideo

  Film Siostry – kobiety dla kobiet

  Platforma: PolakPotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 30 000 zł

  Stowarzyszenie Aktywne Kobiety w trakcie wyjazdów do Afganistanu, przygotowało materiał filmowy “Siostry” o pracy z liderkami w Afganistanie. Dzięki zbiórce crowdfoundingowej stowarzyszenie będzie mogło dokończyć swój film. Bohaterkami filmu są siostry: Zohra, Gaisu i Parastu, które pochodzą z bardzo liberalnych kabulskich rodzin. Ich ojcowie, bracia lub mężowie, zgodzili się, często wbrew ostracyzmowi dalszej rodziny i środowiska, aby wzięły one udział w warsztacie – same, bez „opieki“ mężczyzn. Film pokazuje, w jaki sposób kobiety w Afganistanie budują swoją niezależność, jak wzmacniają swój głos, jak zyskują dostęp do edukacji, władzy i wiedzy.

  Trzy grosze od autorów:

  European Projects – Active Women Association

  Warto wesprzeć naszą kampanię ze względu na jej międzynarodowy zasięg, wspierają nas różne kraje i działacze z całego kraju, jak również ze względu na jej wartości: prawa kobiet, wolność oraz niezależność. Nasz projekt przynosi także zmiany w kontekście globalnym (uczestniczka projektu została ambasadorką ONZ w Nowym Jorku). Zdecydowaliśmy się na crowdfunding, gdyż docierając do dużej liczby osób realizujemy cel naszego projektu, jakim jest podnoszenie świadomości na temat sytuacji kobiet w Afganistanie i zaangażowanie publiczności polskiej i międzynarodowej w sprawy obywatelskie w kontekście globalnym.

  Kliknij i rozwiń

  Realizacja filmu dokumentalnego na temat osób głuchoniewidomych pt. “Przekroczyć granice ciszy i ciemności”

   

   

   

   

   

   

   

   

  Platforma: Zrzutka.pl

  Model:Donacyjny

  Cel:5 000 zł

  Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym działa od 1991 roku. Skupia ono wokół siebie osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu, a także ich rodziny i przyjaciół. Dynamiczny rozwój TPG skutkował podejmowaniem różnych działań przeciwko marginalizacji i wykluczeniu społecznemu, z czym często borykają się osoby cierpiące na głuchoślepotę. Tym razem Śląska Jednostka TPG organizuje zbiórkę pieniędzy na realizację filmu dokumentalnego na temat osób głuchoniewidomych. Film ma na celu pokazanie jak wygląda codzienność osób głuchoniewidomych, ich życie i to, w jaki sposób odbierają otaczający ich świat.

  Trzy grosze od autorów:

  Karolina Rogowska

  Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym jest organizacją ogólnopolską wspierającą osoby z jednoczesną dysfunkcją dwóch podstawowych zmysłów, jakimi są wzrok i słuch. Niestety społeczeństwo niewiele wie na temat głuchoślepoty oraz na temat osób zmagających się z taką niepełnosprawnością. W związku z tym postanowiliśmy wyprodukować film dokumentalny pokazujący, że osoby głuchoniewidome są wśród nas – żyją tuż obok. Zdecydowaliśmy się na crowdfunding, gdyż dzięki takiemu działaniu możemy dotrzeć do większej liczby odbiorców. Ludzie chcą pomagać, ale nie zawsze mają taką możliwość. Crowdfunding daje taka sposobność, bo przecież dając tak niewiele, można zrobić tak wiele dobrego dla innych ludzi :)

  Kliknij i rozwiń

  4. Książki

  Książka “Królestwo Buddy”

  Platforma: PolakPotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 15 000 zł

  Tomek Augustyniak, niezależny dziennikarz i korespondent w Azji Południowej, wydaje debiutancką książkę reporterską. “Królestwo Buddy” ma być pierwszą polską książką o powojennej Sri Lance. Jeśli chcecie poznać odpowiedź na pytanie co się stało z Tamilskimi Tygrysami i dlaczego żołnierze stawiają na północy Sri Lanki świątynie i posągi Buddy – koniecznie zainteresujcie się tą zbiórką. Książka ma już potencjalnego wydawcę. Ma się ukazać w przyszłym roku.

  Trzy grosze od autora:

  Tomek Augustyniak

  Azja Południowa i w ogóle cała dalsza zagranica są w polskim dziennikarstwie bardzo niedocenione, bo redakcji nie stać na utrzymywanie tam etatowych korespondentów. Wspierając to przedsięwzięcie internauci umożliwiają robienie takiego dziennikarstwa, jakie im się podoba – nie tworzonego byle jak, zza biurka w redakcji, tylko z miejsca wydarzeń. Społeczność to ciągle niedoceniony zasób w profesjonalnym dziennikarstwie i reportażu, a książki powstają przecież dla czytelników. Dzięki finansowaniu społecznościowemu wokół przedsięwzięcia powstaje krąg zainteresowanych odbiorców, a ja mogę poznać opinie czytelników na tematy, które poruszam w książce jeszcze zanim zostanie ukończona.

  Kliknij i rozwiń

  Kryminał w stylu retro

  Platforma: Polakpotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 3 000 zł

  Katarzyna Podczaska to miłośniczka Kujaw i autorka ponad 40 publikacji na temat zabytków, folkloru i historii tych terenów. Teraz chce wydać powieść. Będzie to pierwszy kryminał o Inowrocławiu. Akcja dziać będzie się w roku 1909 r., w niezwykłej belle epoque. Co ciekawe, wiele wątków w powieści będzie autentycznych, zaś cała geograficzno-architektoniczna warstwa została odwzorowana z niezwykłą szczegółowością, także śledząc wydarzenia opowieści znajdziemy prawdziwe ulice i budynki. Wydanie książki planowane jest na 17 listopada 2017 roku.

  Trzy grosze od autorki:

  Katarzyna Podczaska

  Warto wesprzeć mój projekt porusza serca ludzi, którzy żyjąc i pracując w moim mieście, nie zdają sobie do końca sprawy z historii, której co dzień dotykają. Poza tym będzie to pierwsza powieść o tym mieście, które ma bogatą przeszłość, wartą nie tylko opisania, ale i sfilmowania. Wybrałam crowdfunding by odkryć w sobie nowe możliwości i poznać ciekawych ludzi. Już teraz mogę powiedzieć, że odniosłam sukces, bo pierwszy raz jestem scenarzystą, dziennikarzem i filmowcem. Mam już pomysł na nowy cykl filmowy o moim mieście pt. “Wakacje z duchami”, ale o tym na razie sza…

  Kliknij i rozwiń

  5. Sport

  Nowy metabolizm – aktywne niezależnie od wieku

  Platforma: PolakPotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 14 000 zł.

  Płyta treningowa ” Nowy Metabolizm” wraz z książką , to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Celem akcji jest profesjonalne nagranie i wydanie płyty złożonej ze specjalnych programów treningowych stworzonych pod kątem kobiet po 30/40/50 roku życia, u których metabolizm systematycznie zwalnia. Joasia ma 35 lat i jest fizjoterapeutą, a także instruktorem fitness i trenerem. Jej pasją jest praca z kobietami, które przeskoczyły już próg magicznej 30 oraz matkami, którym dedykuje swoją płytę.

  Trzy grosze od autorów:

  Joanna Królikowska

  Naszą kampanię warto wesprzeć, ponieważ biorą w niej udział zwykle, prawdziwe kobiety. Pracujące matki Polki, nie modelki fitness, nie 20-letnie dziewczyny, nie profesjonalistki… Czyli takie kobiety, których jest najwięcej. To tylko garstka spośród tysięcy. Chcemy udowodnić, że pasja do sportu i aktywności stoi ponad sztucznie stworzone bariery. Wybrałyśmy taką formę zbiórki z prostego powodu – ograniczeń finansowych do realizacji projektu. Po drugie w taki sposób możemy trafić właśnie do kobiet takich jak my :)

  Kliknij i rozwiń

  Mamy wielkie serca, w małych ciałach. I marzenia! Mistrzostwa Świata w Parabadmintonie w Korei

  Platforma: Zrzutka.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 28 000 zł

  Zbiórka organizowana jest przez Fundację Move Now, która prowadzi klub sportowy “Badminton dla wszystkich”. Jej celem jest upowszechnianie sportu wśród osób niepełnosprawnych. Klub “Badminton dla wszystkich” prowadzi regularne zajęcia i treningi parabadmintona dla osób niepełnosprawnych. Dzięki organizowanej przez klub zbiórce, Daria i Oliwia – zawodniczki parabadmintona klasy SS6, będą mogły wyjechać na Mistrzostwa Świata w Parabadmintonie w Korei, w listopadzie 2017 r. Udział w zawodach jest ogromną szansą dla dziewczyn na ich sportowy rozwój, a także na punkty w kwalifikacji ogólnoświatowej, a może i na medale.

  Trzy grosze od autorów:

  Dorota Gawrońska-Popa

  Nasza akcja jest działaniem wspierającym i upowszechniającym sport osób niepełnosprawnych. Parasportowcy są często wzorem dla innych osób niepełnosprawnych, swoim zapałem zarażają innych, nie tylko do uprawiania sportu, ale zwyczajnie do wyjścia z domu i podjęcia aktywności. Parabadminton będzie rozgrywany po raz pierwszy na Olimpiadzie w Tokio za trzy lata, moje zawodniczki mają po 14 lat, także z uwagi na wiek, za 3 lata mogą mieć szansę na udział w Olimpiadzie. Dzięki wyjazdom na turnieje prabadmintona i na Mistrzostwa Świata w Korei w tym roku, dziewczyny zdobywają doświadczenie z zawodnikami z całego świata w swojej klasie SS6 i cenne punkty.

  Kliknij i rozwiń

  6. Wydarzenia

  Stwórz z nami 10. edycję Nocnych Teatraliów Strachy!

  Platforma:Odpalprojekt.pl

  Model: Oparty na nagrodach

  Cel: 3 500 zł

  Teatr s.t.r.a.c.h (co w rozwinięciu oznacza strasznie trudno analizować czyjąś historię), czyli siódemka zaangażowanych artystycznie przyjaciół, organizuje 10. edycję Nocnych Teatraliów “STRACHY”. Inicjatywa istnieje od 2007 roku. Wtedy właśnie powstał Festiwal Nocne Teatralia Strachy, który początkowo zrzeszał tylko teatry niezależne, do których z upływem czasu dołączyły także inne sztuki alternatywne. W takiej formie festiwal trwa do dziś. Skąd pomysł na Strachy? Jak mówią autorzy – przede wszystkim z fascynacji różnorodnymi przejawami ludzkiej twórczości oraz potrzeby aktywnego uczestniczenia w nich. Festiwal odbywa się w Krośnie we wrześniu.

  Trzy grosze od autorów:

  Teatr s.t.r.a.c.h

  Jesteśmy grupą przyjaciół, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Działamy w niedużym mieście, opierając swoją pracę na sile wolontariatu i wspólnego działania. Dzięki temu, pod koniec każdego lata wracamy do Krosna, by zgromadzoną energię przełożyć na zadowolenie naszych widzów i gości Festiwalu. Zdecydowaliśmy się na crowdfunding, ponieważ lubimy przekraczać granice oraz wierzymy w potęgę osób, które dążą do tego samego celu. Akcja daje możliwość dołożenia od siebie grosika każdej osobie, której nieobojętny jest los kultury w Polsce.

  Kliknij i rozwiń

  7. Inicjatywy społeczne

  Trasa “German Death Camps” w USA

  Platforma: Zrzutka.pl

  Model: Donacyjny

  Cel: 100 000 zł

  Fundacja Tradycji Miast i Wsi organizuje już po raz kolejny zbiórkę na wsparcie przeciwdziałaniu fałszowania historii. Tym razem planuje ona stworzyć autobus-muzeum, w którym znajdzie się ekspozycja poświęcona historii Polski podczas II wojny światowej. Wyruszy on w trasę po amerykańskich ośrodkach akademickich. Fundacja z sukcesem na początku tego roku zorganizowała już jedną akcję informacyjną na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii. Mobilny billboard z napisem „Death Camps Were Nazi German” przejechał trasę z Wrocławia do Londynu na przełomie stycznia i lutego 2017.

  Trzy grosze od autorów:

  Dawid Hallmann

  Wobec powtarzających się zwrotów “polskie obozy śmierci” nie można pozostać obojętnym. Dlatego chcemy pokazać mieszkańcom Stanów Zjednoczonych historię Polski podczas II wojny światowej, tak by już nikt nie mylił kata i ofiary, zbrodni i bohaterstwa. Forma, którą wybraliśmy, czyli mobilne muzeum w zaadaptowanym autobusie gwarantuje, że odbiorcy otrzymają konkretną wiedzę historyczną, a nie tylko hasła. Na początku tego roku udało nam się dzięki crowdfundingowi zorganizować trasę mobilnego billboardu “German Death Camps”. Mimo iż projekt w USA wymaga nakładów ponad 10 razy większych, wciąż idziemy tą drogą. Dlaczego? Bo dzięki niej możemy zachować pełną niezależność. To dla nas ważne.

  Kliknij i rozwiń

  Odzież dla Mangyan z Filipin

  Platforma:Pomagam.pl

  Model: Donacyjny

  Cel: 400 zł

  Zbiórka na odzież dla mieszkańców jednej z filipińskich wysp jest jedną z bardziej nietypowych akcji. Kamil, autor zbiórki, mieszka na wyspie Oriental Mindoro od lutego 2017 roku. W górach na wyspie nadal mieszkają rdzenni mieszkańcy. Po raz pierwszy Kamil odwiedził ich w kwietniu tego roku, aby zanieść im ubrania których najbardziej potrzebują. Od września temperatura w górach spadnie poniżej 15 stopni, dlatego postanowił on zebrać pieniądze, aby pomóc przetrwać mieszkańcom tę porę roku.

  Trzy grosze od autorów:

  Kamil Paszkowski

  Ostatnio rozmawialiśmy z Joe jest to Filipińczyk, który ma ogromne serce i bezpośredni kontakt z Mangyan tribe. Pytał nas ostatnio czy możemy się jeszcze raz wybrać z nim w góry i oferować im ubrania. Ludzi w tej wiosce jest wielu, dużo więcej niż jest pokazane na filmiku, niestety ja sam nie jestem w stanie zafundować takiej kwoty, żeby pomóc większej ilości osób dlatego zdecydowałem się na zbiórkę na tym portalu.

  Kliknij i rozwiń

  8. Dobroczynność

  Na ratunek po burzy

  Platforma: Zrzutka.pl

  Model: donacyjny

  Cel: 100 000 zł

  Na skutek nawałnicy, która przeszła przez Pomorze w połowie sierpnia, pięć osób poniosło śmierć, a około 50 zostało rannych. Zerwanych zostało około 120 dachów, zniszczone są liczne drogi i około kilkadziesiąt hektarów lasów. Pomorski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża uruchomił zbiórkę, która ma na celu pomoc poszkodowanym, którzy w wyniku zniszczeń, jakie spowodowały burze i nawałnice w województwie pomorskim, stracili dobytek swojego życia. Środki, które zostaną zebrane zostaną przeznaczone na bezpośrednią pomoc poszkodowanym.

  Trzy grosze od autorów:

  Pomorski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża

  Polski Czerwony Krzyż to najstarsza polska organizacja humanitarna, która od początku swojego istnienia niesie pomoc potrzebującym. Tysiące osób i wolontariuszy darzy nas zaufaniem dzięki czemu możemy prężnie działać i nieść pomoc ludziom, którzy ucierpieli podczas ostatnich nawałnic.
  Wybraliśmy crowdfunding ponieważ jest to świetna oraz bardzo popularna idea, dzięki której możemy w krótkim czasie dotrzeć do sporej ilości osób i szybko ruszyć do potrzebujących.

  Kliknij i rozwiń

  Operacja miednicy dla Suni

  Platforma: Pomagam.pl

  Model: donacyjny

  Cel: 2 000 zł

  Sunia to trzyletni kundelek, który dużo już w swoim życiu wycierpiał. Została porzucona niedaleko miejsca zamieszkania obecnych właścicieli, którzy przygarnęli ją, mimo niedostatecznych warunków (mają już dwa inne psy). Sunia była radosnym i wesołym psem, aż do momentu wypadku. Najprawdopodobniej potrącił ją samochód, a sprawca uciekł z miejsca wydarzenia. Celem zbiórki jest zebranie środków na operację miednicy Suni, która przywróci psu pełną sprawność.

  Trzy grosze od autorki:

  Ewelina Bober

  Co sprawia, że warto nas wesprzeć? Myślę, że sama historia naszej Suni. My chcemy tego uniknąć i uratować tą biedną psinę. Nasza Sunia była przybłędą, ktoś ją porzucił, przygarnęłam ją pomimo, że mam już dwa psy. Wycierpiała się już wystarczająco w swoim życiu. Na crowdfunding zdecydowaliśmy się, ponieważ obserwuje dużo zbiórek, które ludziom się udają. Przeważnie suma zawsze jest zebrana. Lepszą drogą jest zachęcanie ludzi do dobroci, do pomagania drugiemu człowiekowi, niż zaciąganie kredytu kilku letniego w banku.

  Kliknij i rozwiń

   Mogą Cię zainteresować

   Skomentuj

   Jak korzystać z carsharingu? Krótki poradnik

   Przeczytasz w 20 minut Sharing economy
   Autor 3 sierpnia 2017

   Carsharing w Polsce można już traktować jako realną alternatywę dla innych form podróżowania w miastach. Jednak jak korzystać z usług tego typu? Przedstawiamy krótki poradnik, który krok po kroku pokaże, jak wygląda proces wynajmu i korzystania z samochodu w ramach carsharingu.

   Nasz poprzedni tekst o carsharingu z serii zamknęliśmy tymi słowami:

   “Carsharing miejski rozwija się w Polsce szybciej niż jego brat, czyli model P2P, dzięki czemu najpewniej zajmie silną pozycję w rodzimym krajobrazie sharing economy. W Warszawie, Krakowie, czy Wrocławiu swobodne podróżowanie do pracy wynajętym samochodem przestało już być czymś niezwykłym. (…) Wszystko wskazuje na to, że Polacy naprawdę polubili carsharing.”

   Ostatnie kilka tygodni to wzrost dostępności tego typu usług w Polsce – pojawienie się nowych podmiotów i ekspansja tych, które na rynku operują już od jakiegoś czasu. Niebawem usługi carsharingowe staną się nieodłącznym elementem krajobrazu dużych polskich miast, dlatego dobrze wiedzieć jak z nich korzystać. W naszym krótkim poradniku podpowiemy Ci:

   • czego będziesz w tym celu potrzebować i jakie wymagania musisz spełnić?
   • jak zlokalizować i wynająć pojazd?
   • co zrobić w sytuacji wypadku?
   • jak zakończyć korzystanie z usługi?

   Jako przykład posłuży nam jeden z największych rodzimych operatorów – krakowski (i od niedawna również warszawski) Traficar.

   Pobranie aplikacji i rejestracja konta

   By móc swobodnie korzystać z usług carsharingowych musisz spełnić kilka wymagań:

   • mieć ukończone 18 lat niektórzy operatorzy wymagają ukończenia 21 lat, jednak Traficar, jak i większość podobnych firm jako dolną granicę wieku wskazuje osiemnasty rok życia;
   • dysponować aktualnym prawem jazdy kategorii B niektórzy usługodawcy wymagają, by użytkownik miał określone doświadczenie, np. posiadanie uprawnień przez rok, jednak podobnie jak w przypadku granicy wiekowej są to sporadyczne wyjątki;
   • posiadać smartfona wynajęcie i korzystanie z samochodu wymaga instalacji dedykowanej aplikacji. Traficar jest dostępny obecnie na systemach Android i iOS.

   Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji będziecie musieli zarejestrować konto. Oprócz podstawowych danych takich jak adres e-mail bądź hasło należy także:

   • podać dane osobowe w oparciu o dokument potwierdzający tożsamość;
   • przypisać do konta dane karty płatniczej to za jej pomocą będą regulowane Twoje należności za wynajem samochodów;
   • zrobić zdjęcie pierwszej strony prawa jazdy służy to weryfikacji Twojego konta i uprawnień do prowadzenia pojazdu. Ważne: Traficar nie przechowuje tych fotografii, są one kasowane tuż po weryfikacji danych.

   Po podaniu wszystkich wymaganych informacji, następuje proces weryfikacji konta. Przebiega on bardzo sprawnie i nie powinien zająć dłużej niż godzinę. Po zakończeniu weryfikacji konto jest aktywowane. Od tej chwili możesz swobodnie korzystać z samochodów za pomocą aplikacji.

   Magdalena Hibner,
   Marketing Manager, Traficar

   Dane, o które prosimy użytkowników w ramach aplikacji, są niezbędne dla nas i dla bezpieczeństwa usługi. Nie wymagamy zdjęć dowodu osobistego, a zdjęcie prawa jazdy jest wykorzystywane tylko i wyłącznie w celu weryfikacji użytkownika, usuwane z systemu zaraz po jej dokonaniu.

   Użytkownik nie musi się martwić o udostępnianie danych, zabezpieczenia są wielopoziomowe i szyfrowane, ale z uwagi na ich bezpieczeństwo nie podajemy więcej szczegółów.

   Kliknij i rozwiń

   Zlokalizowanie i rezerwacja samochodu

   Teraz pora znaleźć najbliższy samochód. Poprzez aplikację (bądź przeglądarkę) możesz skorzystać z mapy, na której widoczne są wszystkie dostępne w danej chwili pojazdy. Dzięki geolokacji Traficar automatycznie wskaże Wam najbliżej zlokalizowany pojazd (jest on oznaczony symbolem “T”). Po wybraniu danego auta wyświetlają się wszystkie przydatne informacje takie, jak:

   • dokładna lokalizacja,
   • numer boczny auta,
   • orientacyjny czas dotarcia i optymalna trasa.

   Aby zarezerwować określony pojazd należy wybrać opcję “rezerwuj”. Wówczas samochód staje się niewidoczny dla innych użytkowników. Teraz masz 15 minut, aby dotrzeć do zarezerwowanego auta. Jeśli z jakichś powodów nie dotrzesz w tym czasie na miejsce, rezerwacja zostanie anulowana i cały proces rezerwacji należy rozpocząć ponownie. To mechanizm, który pozwala “odblokować” dostępność pojazdu dla innych użytkowników w końcu chodzi o sharing, prawda? :)

   Po dotarciu do zarezerwowanego samochodu musisz jeszcze sprawdzić numer boczny auta oraz zeskanować QR kod, aby otworzyć drzwi. Voila! Możesz korzystać z auta.

   Korzystanie z samochodu

   W drogę

   Po otwarciu samochodu masz 2 darmowe minuty na przygotowanie się do jazdy. W Twojej aplikacji pojawi się ankieta dotyczącą czystości pojazdu. Kluczyk lub karta znajduje się w schowku. Jeśli z pojazdem wszystko w porządku przygotuj się do bezpiecznej i komfortowej podróży i ruszaj w drogę!

   Pamiętaj, jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości skontaktuj się z infolinią Traficar.

   Opłaty

   Każdy operator wykorzystuje określone stawki i sposób naliczania opłat. Zazwyczaj jednak opierają się one na przejechanym dystansie i czasie podróży. Tak też jest w przypadku korzystania z Traficar. Płacisz za każdy przejechany kilometr oraz każdą minutę spędzoną w samochodzie.

   Rozliczenie następuje po zakończeniu jazdy, a należność jest pobierana z Twojego konta.

   Traficar umożliwia także zaparkowanie samochodu bez kończenia wynajmu. W takiej sytuacji doliczane są opłaty za czas parkowania. Parkowanie w płatnych strefach miejskich jest darmowe, jednak w przypadku korzystania z parkingów prywatnych użytkownik ponosi koszty we własnym zakresie.

   Chcesz sprawdzić, ile będzie kosztować Cię podróż jeszcze przed wynajmem samochodu? Wejdź w aplikację lub na stronę Traficar. Znajdziesz tam mapę, na której możesz wyznaczyć początek i koniec trasy, a następnie obliczyć koszt przejazdu.

   Mamy problem

   Jeśli podczas korzystania z Traficara spowodowałeś wypadek lub uszkodziłeś samochód, zgubiłeś klucz do samochodu lub przydarzyło Ci się cokolwiek innego,  nie panikuj! W takiej sytuacji zadzwoń na całodobową infolinię Traficar i poinformuj konsultanta o zaistniałej sytuacji. On podpowie Ci jakie kroki musisz podjąć. Pamiętaj nie rób nic na własną rękę!

   Jeśli miałeś wypadek, ale nie ma potrzeby wzywania na miejsce zdarzenia policji, należy wypełnić druki szkody (w dwóch egzemplarzach). Standardowe druki szkody do wypełnienia znajdują się w bagażniku samochodu, pod dywanikiem.

   Nie musisz także martwić się o ubezpieczenie. Nie ponosisz kosztów dodatkowego ubezpieczenia. W stawkach za korzystanie z usługi Traficar zawiera się pełne ubezpieczenie samochodu.

   Oddaję auto

   Dotarłeś już do celu? Zostawiając pojazd dla kolejnych użytkowników pozostaw klucz w schowku. Pamiętaj także, aby zadbać o porządek. W końcu jedną z największych wartości gospodarki współdzielenia jest wzajemne zaufanie i szacunek.

   Dla sfinalizowania usługi w aplikacji naciśnij “zakończ wynajem”. Tylko przypominamy być może coś oczywistego – auto musisz pozostawić na terenie miasta, w którym operuje dostawca carsharingowy.

   Wahasz się?

   Ciągle zastanawiasz się czy warto korzystać z carsharingu? To przede wszystkim wygoda, oszczędność Twojego czasu i pieniędzy. A niebawem forma poruszania się po mieście tak oczywista, jak tradycyjna komunikacja miejska.

   • Za pomocą swojego smartfona masz dostęp do całej floty aut dostępnej na terenie całego miasta.
   • Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoich danych, które po weryfikacji konta zostaną automatycznie usunięte.
   • W razie problemów masz dostęp do całodobowej infolinii, gdzie konsultanci pomogą rozwiązać każdą zagwostkę.
   • Każdy samochód jest ubezpieczony, nie ponosisz więc dodatkowych opłat.
   • Nie musisz płacić za parking na terenie strefy miejskiej.
   • Nie masz również ograniczeń czasowych wypożyczania samochodów, możesz więc korzystać z nich o każdej porze dnia i nocy.

   Jeżeli to jeszcze nie przekonuje Cię to spróbowania carsharingu, być może niebawem zrobią to Twoi znajomi ;)

    Mogą Cię zainteresować

    Skomentuj