Jak korzystać z carsharingu? Krótki poradnik

Przeczytasz w 5 minut Sharing economy
Autor 3 sierpnia 2017

Carsharing w Polsce można już traktować jako realną alternatywę dla innych form podróżowania w miastach. Jednak jak korzystać z usług tego typu? Przedstawiamy krótki poradnik, który krok po kroku pokaże, jak wygląda proces wynajmu i korzystania z samochodu w ramach carsharingu.

Nasz poprzedni tekst o carsharingu z serii zamknęliśmy tymi słowami:

“Carsharing miejski rozwija się w Polsce szybciej niż jego brat, czyli model P2P, dzięki czemu najpewniej zajmie silną pozycję w rodzimym krajobrazie sharing economy. W Warszawie, Krakowie, czy Wrocławiu swobodne podróżowanie do pracy wynajętym samochodem przestało już być czymś niezwykłym. (…) Wszystko wskazuje na to, że Polacy naprawdę polubili carsharing.”

Ostatnie kilka tygodni to wzrost dostępności tego typu usług w Polsce – pojawienie się nowych podmiotów i ekspansja tych, które na rynku operują już od jakiegoś czasu. Niebawem usługi carsharingowe staną się nieodłącznym elementem krajobrazu dużych polskich miast, dlatego dobrze wiedzieć jak z nich korzystać. W naszym krótkim poradniku podpowiemy Ci:

 • czego będziesz w tym celu potrzebować i jakie wymagania musisz spełnić?
 • jak zlokalizować i wynająć pojazd?
 • co zrobić w sytuacji wypadku?
 • jak zakończyć korzystanie z usługi?

Jako przykład posłuży nam jeden z największych rodzimych operatorów – krakowski (i od niedawna również warszawski) Traficar.

Pobranie aplikacji i rejestracja konta

By móc swobodnie korzystać z usług carsharingowych musisz spełnić kilka wymagań:

 • mieć ukończone 18 lat niektórzy operatorzy wymagają ukończenia 21 lat, jednak Traficar, jak i większość podobnych firm jako dolną granicę wieku wskazuje osiemnasty rok życia;
 • dysponować aktualnym prawem jazdy kategorii B niektórzy usługodawcy wymagają, by użytkownik miał określone doświadczenie, np. posiadanie uprawnień przez rok, jednak podobnie jak w przypadku granicy wiekowej są to sporadyczne wyjątki;
 • posiadać smartfona wynajęcie i korzystanie z samochodu wymaga instalacji dedykowanej aplikacji. Traficar jest dostępny obecnie na systemach Android i iOS.

Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji będziecie musieli zarejestrować konto. Oprócz podstawowych danych takich jak adres e-mail bądź hasło należy także:

 • podać dane osobowe w oparciu o dokument potwierdzający tożsamość;
 • przypisać do konta dane karty płatniczej to za jej pomocą będą regulowane Twoje należności za wynajem samochodów;
 • zrobić zdjęcie pierwszej strony prawa jazdy służy to weryfikacji Twojego konta i uprawnień do prowadzenia pojazdu. Ważne: Traficar nie przechowuje tych fotografii, są one kasowane tuż po weryfikacji danych.

Po podaniu wszystkich wymaganych informacji, następuje proces weryfikacji konta. Przebiega on bardzo sprawnie i nie powinien zająć dłużej niż godzinę. Po zakończeniu weryfikacji konto jest aktywowane. Od tej chwili możesz swobodnie korzystać z samochodów za pomocą aplikacji.

Magdalena Hibner,
Marketing Manager, Traficar

Dane, o które prosimy użytkowników w ramach aplikacji, są niezbędne dla nas i dla bezpieczeństwa usługi. Nie wymagamy zdjęć dowodu osobistego, a zdjęcie prawa jazdy jest wykorzystywane tylko i wyłącznie w celu weryfikacji użytkownika, usuwane z systemu zaraz po jej dokonaniu.

Użytkownik nie musi się martwić o udostępnianie danych, zabezpieczenia są wielopoziomowe i szyfrowane, ale z uwagi na ich bezpieczeństwo nie podajemy więcej szczegółów.

Kliknij i rozwiń

Zlokalizowanie i rezerwacja samochodu

Teraz pora znaleźć najbliższy samochód. Poprzez aplikację (bądź przeglądarkę) możesz skorzystać z mapy, na której widoczne są wszystkie dostępne w danej chwili pojazdy. Dzięki geolokacji Traficar automatycznie wskaże Wam najbliżej zlokalizowany pojazd (jest on oznaczony symbolem “T”). Po wybraniu danego auta wyświetlają się wszystkie przydatne informacje takie, jak:

 • dokładna lokalizacja,
 • numer boczny auta,
 • orientacyjny czas dotarcia i optymalna trasa.

Aby zarezerwować określony pojazd należy wybrać opcję “rezerwuj”. Wówczas samochód staje się niewidoczny dla innych użytkowników. Teraz masz 15 minut, aby dotrzeć do zarezerwowanego auta. Jeśli z jakichś powodów nie dotrzesz w tym czasie na miejsce, rezerwacja zostanie anulowana i cały proces rezerwacji należy rozpocząć ponownie. To mechanizm, który pozwala “odblokować” dostępność pojazdu dla innych użytkowników w końcu chodzi o sharing, prawda? :)

Po dotarciu do zarezerwowanego samochodu musisz jeszcze sprawdzić numer boczny auta oraz zeskanować QR kod, aby otworzyć drzwi. Voila! Możesz korzystać z auta.

Korzystanie z samochodu

W drogę

Po otwarciu samochodu masz 2 darmowe minuty na przygotowanie się do jazdy. W Twojej aplikacji pojawi się ankieta dotyczącą czystości pojazdu. Kluczyk lub karta znajduje się w schowku. Jeśli z pojazdem wszystko w porządku przygotuj się do bezpiecznej i komfortowej podróży i ruszaj w drogę!

Pamiętaj, jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości skontaktuj się z infolinią Traficar.

Opłaty

Każdy operator wykorzystuje określone stawki i sposób naliczania opłat. Zazwyczaj jednak opierają się one na przejechanym dystansie i czasie podróży. Tak też jest w przypadku korzystania z Traficar. Płacisz za każdy przejechany kilometr oraz każdą minutę spędzoną w samochodzie.

Rozliczenie następuje po zakończeniu jazdy, a należność jest pobierana z Twojego konta.

Traficar umożliwia także zaparkowanie samochodu bez kończenia wynajmu. W takiej sytuacji doliczane są opłaty za czas parkowania. Parkowanie w płatnych strefach miejskich jest darmowe, jednak w przypadku korzystania z parkingów prywatnych użytkownik ponosi koszty we własnym zakresie.

Chcesz sprawdzić, ile będzie kosztować Cię podróż jeszcze przed wynajmem samochodu? Wejdź w aplikację lub na stronę Traficar. Znajdziesz tam mapę, na której możesz wyznaczyć początek i koniec trasy, a następnie obliczyć koszt przejazdu.

Mamy problem

Jeśli podczas korzystania z Traficara spowodowałeś wypadek lub uszkodziłeś samochód, zgubiłeś klucz do samochodu lub przydarzyło Ci się cokolwiek innego,  nie panikuj! W takiej sytuacji zadzwoń na całodobową infolinię Traficar i poinformuj konsultanta o zaistniałej sytuacji. On podpowie Ci jakie kroki musisz podjąć. Pamiętaj nie rób nic na własną rękę!

Jeśli miałeś wypadek, ale nie ma potrzeby wzywania na miejsce zdarzenia policji, należy wypełnić druki szkody (w dwóch egzemplarzach). Standardowe druki szkody do wypełnienia znajdują się w bagażniku samochodu, pod dywanikiem.

Nie musisz także martwić się o ubezpieczenie. Nie ponosisz kosztów dodatkowego ubezpieczenia. W stawkach za korzystanie z usługi Traficar zawiera się pełne ubezpieczenie samochodu.

Oddaję auto

Dotarłeś już do celu? Zostawiając pojazd dla kolejnych użytkowników pozostaw klucz w schowku. Pamiętaj także, aby zadbać o porządek. W końcu jedną z największych wartości gospodarki współdzielenia jest wzajemne zaufanie i szacunek.

Dla sfinalizowania usługi w aplikacji naciśnij “zakończ wynajem”. Tylko przypominamy być może coś oczywistego – auto musisz pozostawić na terenie miasta, w którym operuje dostawca carsharingowy.

Wahasz się?

Ciągle zastanawiasz się czy warto korzystać z carsharingu? To przede wszystkim wygoda, oszczędność Twojego czasu i pieniędzy. A niebawem forma poruszania się po mieście tak oczywista, jak tradycyjna komunikacja miejska.

 • Za pomocą swojego smartfona masz dostęp do całej floty aut dostępnej na terenie całego miasta.
 • Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoich danych, które po weryfikacji konta zostaną automatycznie usunięte.
 • W razie problemów masz dostęp do całodobowej infolinii, gdzie konsultanci pomogą rozwiązać każdą zagwostkę.
 • Każdy samochód jest ubezpieczony, nie ponosisz więc dodatkowych opłat.
 • Nie musisz płacić za parking na terenie strefy miejskiej.
 • Nie masz również ograniczeń czasowych wypożyczania samochodów, możesz więc korzystać z nich o każdej porze dnia i nocy.

Jeżeli to jeszcze nie przekonuje Cię to spróbowania carsharingu, być może niebawem zrobią to Twoi znajomi ;)

  Mogą Cię zainteresować

  Skomentuj

  Lipcowe zbiórki crowdfundingowe, czyli kogo wesprzeć?

  Przeczytasz w 20 minut Crowdfunding
  Autor 31 lipca 2017

  Także w trakcie wakacji nie próżnujemy i monitorujemy najciekawsze zbiórki w sieci. Może to jest ten właśnie moment, aby przesłać trochę dobrej wakacyjnej energii i wesprzeć jakąś kampanię?

  Przygotowaliśmy dla Was jak co miesiąc zbiórki z 8 kategorii:

  1. Technologia.
  2. Muzyka.
  3. Film/wideo.
  4. Książki.
  5. Sport.
  6. Wydarzenia.
  7. Inicjatywy społeczne.
  8. Dobroczynność.

  Skontaktowaliśmy się z projektodawcami najciekawszych akcji i poprosiliśmy ich o odpowiedzi na dwa pytania:

  1. Co sprawia, że warto wesprzeć Waszą kampanię?
  2. Dlaczego zdecydowaliście się na crowdfunding?

  Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś bliskiego swojemu sercu!

  1. Technologia

  Poduszkowiec rozpoznawczo-badawczy

  Platforma: PolakPotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel zbiórki: 3 200 zł

  Zapamiętajcie tę dwójkę małych wynalazców, ponieważ będzie jeszcze o nich głośno w przyszłości. Adam i Bartek należą do koła robotyki w Legionowie Legrobot i wspólnie zbudowali drona. Chłopców poniosła fantazja i zbudowali heksakopter o dużym zasięgu. Później wpadli na pomysł, aby stworzyć coś niepowtarzalnego, co pozwoliłoby dostawać się do trudno dostępnych miejsc i mieć możliwość wydostawania z nich różnych rzeczy. Tak pojawił się pierwszy pomysł budowy poduszkowca. Adam i Bartek pracują obecnie nad prototypem urządzenia.

  Trzy grosze od autorów:

  Adam Moszczyński

  Jesteśmy grupą ambitnych gimnazjalistów z jedną wielką pasją i dużym doświadczeniem jak na nasz wiek. Zbudowaliśmy już kilka w pełni działających drukarek 3D oraz frezarek CNC. Budując nasz własny poduszkowiec na silnikach odrzutowych postanowiliśmy zrobić duży krok naprzód i jednocześnie spełnić swoje marzenia młodego wynalazcy.

  Dlaczego crowdfunding? Jest to świetny sposób na dotarcie do osób, które doceniają to, co robimy lub widzą w tym potencjał. Uzbieranie pełnej sumy pozwoli nam na zbudowanie pierwszej takiej maszyny w Polsce!

  Kliknij i rozwiń

  2. Muzyka

  Autorska płyta Eli Dębskiej

  Platforma: Wspieram.to

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 18 000 zł

  Ela wydaje swoją pierwszą autorską płytę, a jej motto brzmi: teraz albo nigdy! Płyta ma zostać  ukończona w listopadzie, a ukazać się w grudniu na gwiazdkę. Materiał na płytę jest w 100% autorski, z tekstami Eli, które pisała przez wiele lat i z jej oryginalną muzyką. Zawsze wzorowała się na wspaniałych artystach, z niektórymi miała zaszczyt współpracować i uczyć się jak powstaje prawdziwa sztuka. Do tej pory chowała się za piosenkami innych artystów, ale teraz chce wyjść i pokazać swoim fanom jaka jest naprawdę.

  Trzy grosze od autorki:

  Ela Dębska

  To moja pierwsza w pełni autorska płyta, ale zagrałam już masę koncertów i zauważyłam, że daję ludziom coś więcej niż tylko dźwięki. Bazuję w swoim śpiewaniu na emocjach i uczuciach, mówię o tym, że czasami boimy się otworzyć przed innymi, żeby nie narazić się na śmieszność czy odrzucenie przez co coraz bardziej popadamy w pułapkę pozorów.

  Wybrałam crowdfunding, ponieważ ludzie, którzy słuchają mnie tworzą jakąś wspólnotę wrażliwych, wartościowych i pełnych ciepła ludzi, którzy chcą się wzajemnie wspierać i liczyć na siebie.

  Kliknij i rozwiń

  Wydanie dema OTHIS!

  Platforma: PolakPotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 5000 zł

  Paweł założył OTHIS parę lat temu, a dzisiaj ten metalowy zespół z Koszalina zamierza nagrać utwory na swoje demo. Na przestrzeni lat OTHIS zagrał wiele koncertów, między innymi z: Kabanos, Oberschlesien, Alastor czy Turbo. Udało im się także zdobyć takie osiągnięcia, jak 2-gie miejsce na przeglądzie w Cewicach, czy wygrana teledysku na Łowcach Talentów. Mówią, że łączy ich muzyka i chęć dzielenia się nią.

  Trzy grosze od autora:

  Kevin Ćwiek

  Każdy ma marzenia i chce je spełnić. My robimy to co lubimy i cieszymy się, gdy podoba się to innym osobom, którzy stwierdzają, że warto nas wesprzeć.

  Niektóre projekty bardzo ciężko jest zrealizować z własnej kieszeni. Często robi się to kosztem jakości. Dzięki crowdfundingowi każdy może dołożyć swoją cegiełkę i pomóc innym osiągnąć swój cel. Żyjemy w XXI wieku i to jest piękne, że dziś każdy może być sponsorem.

  Kliknij i rozwiń

  3. Film

  Serial Fatum

  Platforma: PolakPotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 12 500 zł

  FATUM to serial, w którym ścierają się dwa światy – ten rzeczywisty, w którym funkcjonujemy na co dzień oraz fantastyczny, pełen tajemnic i upiornych opowieści. Ekipa projektu planuje nakręcić odcinek pilotażowy. Jest to ważna część serialu, a także procesu produkcyjnego. Wierzą, że ich opowieść stanie się także inwestycją we wszystkich fanów mrocznych historii.

  Trzy grosze od reżysera:

  Wojciech Wojciechowski

  Wierzymy, że warto wesprzeć naszą kampanię, gdyż działamy motywowani wiarą nie tylko w projekt, ale także w to, że nie brakuje w Polsce odbiorców, którzy oczekują historii z dreszczykiem oraz produkcji tworzonych na bazie pasji i profesjonalnego przygotowania. Chcemy w praktyce podbijać serca miłośników grozy i współczesnych baśni.

  Zdecydowaliśmy się na crowdfunding przede wszystkim dlatego, że staramy się myśleć i działać w sposób nowoczesny. Nieocenionym atutem zdobywania w ten sposób środków na produkcję jest wolność twórcza. Czujemy także, że już na etapie jej początków możemy tworzyć społeczność przyszłych fanów – owoców naszej pracy. A odbiorcy, czyli w naszym przypadku zadowoleni widzowie to nadrzędny cel naszej pracy.

  Kliknij i rozwiń

  4. Książki

  Już taki jestem mamo

  Platforma: PolakPotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 2 300 zł

  “Już taki jestem… Mamo!” to  książka napisana przeze Kamilę, czyli “zwyczajną matkę wariatkę i Babę Jagę w jednym” – jak sama określa siebie autorka. Opowiada ona prawdziwą historię dziecka z ADHD. Kamila napisała ponad 100 stron, a kwota 2300 zł to koszt wydania 200 egzemplarzy w wydawnictwie Black Unicorn.

  Trzy grosze od autorki:

  Kamila Babińska

  Wsparcie mojego projektu sprawi, że dojdzie do skutku wydanie książki, która jest wyjątkowa, bo opisana jest w niej prawdziwa historia chłopca z ADHD. Pomimo tego, że na rynku jest wiele książek o ADHD, to są to książki głównie naukowe. Nie ma natomiast takiej, która opisuje przez co przechodzą rodzice i dziecko w trakcie tej choroby.

  Zdecydowałam się na finansowanie społecznościowe, bo zależy mi na szybkim wydaniu książki, tak aby mogła ona jak najszybciej pomóc innym. Poza tym crowdfunding niesamowicie integruje ludzi, daje kopa do wspierania następnych projektów. Spełnia szybciej marzenia :)

  Kliknij i rozwiń

  Non-fiction – nieregularnik reporterski

  Platforma: Wspieram.to

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 35 000 zł

  “Non/fiction – nieregularnik reporterski” to nowy, niezależny magazyn, w którym najważniejsze są prawdziwe historie. Będzie to pierwsze tego typu czasopismo na polskim rynku. Dzięki Non/fiction wielu obecnych i przyszłych reporterów będzie mogło publikować świetne teksty na różne tematy społeczne. Dla autorek nie ma tematów “nudnych”, czy “mało sexy”.

  Trzy grosze od autorek:

  Karolina Bednarz i Dorota Groyecka

  Literatura faktu zyskuje w Polsce coraz większe grono czytelników, ale nadal brakuje tytułów, na łamach których można znaleźć reportaż prasowy. „Non/fiction” będzie kwartalnikiem poruszającym ważne społecznie tematy, często ignorowane przez masowe media.W swoim projekcie postawiłyśmy na niezależność – od reklamodawców, dużych wydawców czy korporacji.

  Włożyłyśmy sporo czasu i energii, a także własnych środków w założenie magazynu i przygotowanie materiałów do pierwszego numeru. Naturalne wydało się nam zwrócenie w stronę miłośników niezależnej prasy oraz reportażu, i poproszenie o wsparcie magazynu na starcie. Wierzymy w siłę oddolnych inicjatyw i same wspieramy podobne projekty. Mała reporterska rewolucja wymaga zaangażowania obu stron.

  Kliknij i rozwiń

  5. Sport

  Szablistki Mistrzynie Polski

  Platforma: PolakPotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 6000 zł.

  Mistrzynie Polski w szabli – Klaudia, Nina, Aniela i Pola – zawodniczki UKS Hajduczek Olsztyn trenują codziennie. By mogły dalej rozwijać swoje umiejętności, potrzebują sprzętu do prowadzenia walk treningowych (dwa bębny, kable oraz aparat sędziowski). Taki komplet kosztuje 6 000 zł. Zawodniczki w każdym sezonie sportowym startują w 12-16 turniejach. Reprezentowały już Polskę w Pucharach Europy.

  Trzy grosze od autora:

  Wysoka wartość sportu szermierczego polega na tym, iż angażuje on pełnię fizycznych i psychicznych właściwości człowieka. Ważnym elementem treningu są walki. Aby były one przeprowadzane jak na zawodach, potrzebne jest wyposażenie turniejowe, na które zbieramy pieniądze.

  Crowdfunding to niezwykła idea, która pokazuje, że są wśród nas ludzie, chcący pomóc drugiemu człowiekowi. Z jednej strony jest to dla nas możliwość na zebranie niezbędnych pieniędzy, z drugiej – doskonała okazja do pokazania, że potrafię się dzielić, że wspólnie możemy naprawdę wiele i z uśmiechem na twarzy położyć się spać, w lepszym humorze, bo kiedy człowiek dzieli się z innymi, to staje się prawdziwe szczęśliwy.

  Kliknij i rozwiń

  Project We Are Patriots

  Platforma: Fans4club

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 15 000 zł.

  Akcja ma na celu zapewnienie najlepszych warunków treningowych dla drużyny Patriotów, finansując pobyt w Polsce zagranicznego trenera. W Stanach Zjednoczonych będących największym rynkiem reklamowym i finansowym świata, futbol nie ma sobie równych.  Również w Polsce dynamicznie rozwija się krajowa liga PLFA. W Poznaniu od prawie pięciu lat funkcjonują Patrioci – klub, który obecnie zbiera pieniądze na zatrudnienie doświadczonego szkoleniowca zza oceanu, który mógłby pomóc ich zawodnikom w dalszym podnoszeniu umiejętności oraz wspomóc młodych trenerów w urozmaiceniu ich warsztatu trenerskiego.

  Trzy grosze od autora:

  Od samego początku istnienia naszego klubu dokładamy wszelkich starań, żeby stworzyć młodym zawodnikom jak najlepsze warunki do rozwoju ich talentu. Rezultatem naszych działań było powstanie w Poznaniu pierwszego w Polsce stadionu przeznaczonego do futbolu amerykańskiego i rozbudowanie bazy treningowej wokół niego. Obecnie chcemy zbudować zespół w oparciu o własnych wychowanków, a nie gwiazd ściąganych zza oceanu przy wsparciu trenerskim.

  Zachęceni wyrazami sympatii płynącymi ze strony kibiców zdecydowaliśmy się na akcję, która pozwoli im także współuczestniczyć w życiu klubu i dołożyć mniejszą lub większą cegiełkę w jego rozwój.

  Kliknij i rozwiń

  6. Inicjatywy społeczne

  Raki Gostyń

  Platforma: Fundujesz.pl

  Model: donacyjny

  Cel: 1 200 zł

  Celem zbiórki jest zakup urządzenia do malowania linii na boisku, z myślą o lokalnym klubie Raki Gostyń. Stowarzyszenie Sportowe „Raki Gostyń” to organizacja, której zadaniem jest popularyzacja kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców miejscowości Gostyń. Sztandarową inicjatywą stowarzyszenia jest drużyna piłkarska Raki Gostyń, która dynamicznie rozwija się wraz ze skupioną wokół niej młodzieżą, trenującą i grającą w ramach dwóch grup wiekowych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu zawodników, kadry szkoleniowej i zarządu drużyny te z powodzeniem uczestniczą w rozgrywkach ligowych tyskiego podokręgu, a także lokalnych turniejach piłkarskich.

  Trzy grosze od autorów:

  Uważamy, że warto wesprzeć naszą akcję ze względu na unikatowy charakter celu zbiórki. Zakupiona maszyna może służyć nie tylko samemu klubowi Raki Gostyń, ale również może być użyczana innym grupom i zainteresowanym. Akcja ma też zaktywizować społeczność lokalną i pokazać, że wspólnymi siłami można zrobić coś fajnego dla wspólnego celu.Zdecydowaliśmy się na crowdfunding ze względu na innowacyjny charakter tego typu zbiórek. Chcemy pokazać, że jest to atrakcyjny i bezpieczny sposób na organizację zbiórki funduszy na jakiś cel.

  Kliknij i rozwiń

  Na nowo śmieci (Pracownia Ekologiczna)

  Platforma: Zrzutka.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 7 000 zł

  Dziewczyny – Gosia, Julia, Kaja i Roberta – poznały się półtora roku temu, gdy zostały zaproszone do poprowadzenia cyklu warsztatów ekologicznych w Kuchni Spotkań IKEA. Obecnie cel czterech założycielek to otworzyć w Warszawie pracownię, w której będą one prowadziły warsztaty dotyczące ekologicznego, naturalnego i zrównoważonego stylu życia oraz edukowały w tychże tematach.

  Trzy grosze od autorek:

  Julia, Gosia, Kaja i Roberta

  Chcemy otworzyć ekologiczną pracownię, by udowodnić, że istnieje alternatywa dla niezdrowej żywności, kosmetyków z drogerii i wyrzucania rzeczy do kosza. Będzie to miejsce, w którym oprócz ciała, zadbamy też o ducha, w czym pomogą warsztaty antystresowe. To będzie wyjątkowe – a możliwe również, że jedyne takie – miejsce na mapie Warszawy.

  Dzięki zebranym funduszom będziemy mogły odświeżyć lokal i przygotować go do przyjęcia uczestników warsztatów. Przy okazji dowiedziałyśmy się też, jak duże jest zapotrzebowanie na tego rodzaju pracownię.

  Kliknij i rozwiń

  7. Dobroczynność

  Znikający bracia

  Platforma: Zrzutka.pl

  Model: donacyjny

  Cel: 110 000 zł

  Oprócz tego, że Adam i Andrzej są braćmi, obaj poruszają się na wózkach inwalidzkich w wyniku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA), który jest chorobą genetyczną o charakterze postępującym. Oznacza to, iż można jedynie próbować spowalniać proces chorobowy np. dzięki systematycznej rehabilitacji. W związku z tym, na przestrzeni lat choroba pozbawiła ich sił w tak dużym stopniu, potrzebują oni pomocy osób trzecich na co dzień. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie własnego samochodu wyposażonego w platformę umożliwiającą samodzielny wjazd i wyjazd wózkiem inwalidzkim.

  Trzy grosze od autora:

  Myślę, że warto wesprzeć naszą kampanię, ponieważ samochód przystosowany do przewozu osób na wózkach inwalidzkich oznacza dla nas wyjście do świata bardziej realnie niż wirtualnie, dając szansę na bodaj namiastkę niezależności. Wiemy, że wielu jest ludzi o dobrych, otwartych sercach, którzy może zechcą nas wspomóc w tym przedsięwzięciu.Zdecydowaliśmy się na crowdfunding, ponieważ obecnie jest on bardzo popularną, o ile nie najpopularniejszą i niezwykle skuteczną formą zbierania funduszy na konkretny cel.

  Kliknij i rozwiń

  Pomóżmy wrócić Ani do zawodu…

  Platforma: Pomagam.pl

  Model: donacyjny

  Cel: 25 000 zł

  Ania była aktywna zawodowo jako kierowca ciężarówki. Podczas załadunku uległa wypadkowi w pracy, w wyniku czego poważnie uszkodziła swoje kolano. Czekają ją teraz kosztowne operacje i rehabilitacje, by mogła powrócić na szlak. “Truckers Family” organizujący zbiórkę to grupa kierowców jeżdżących na co dzień zawodowo wspierających Anię.

  Trzy grosze od autorki:

  Warto wesprzeć naszą kampanię, gdyż pomoże ona Ani szybko wrócić do zawodu, który kocha. Zawód kierowcy wymaga pełnej sprawności. To nie tylko siedzenie za kółkiem, ale też obsługa naczepy i zabezpieczenie ładunku. W tej chwili Ania jest po pierwszej operacji i czeka ją jeszcze przeszczep więzadła krzyżowego ACL. Implant jest nierefundowany z NFZ, a bez niego Ania mocno odczuwa niestabilność kolana.Wybraliśmy ten sposób zbiórki, gdyż sami pomagaliśmy już w ten sposób i chcielibyśmy teraz pomóc Ani. Bardzo prosimy o wsparcie!

  Kliknij i rozwiń

  8. Wydarzenia

  Dharma Festiwal

  Portal: PolakPotrafi.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 5 000 zł

  Dharma Festival to święto muzyki elektronicznej (psy, goa, ambient, chillout) organizowane od 5 lat w północnej Polsce. Festiwal rośnie w siłę, ale niestety w tym roku zdarzyła się nieprzewidziana sytuacja – uszkodzenie agregatu w drodze powrotnej oraz dodatkowe koszty związane z wynajęciem ośrodka. Aby Dharma mogła odbyć się w tym roku potrzebne jest wsparcie.

  Trzy grosze od autorki:

  Projekt Dharma Festival powstał z naszych własnych potrzeb. Chcieliśmy stworzyć miejsce dla każdego, wydarzenie, podczas którego będziemy czuli się jak w domu, wśród rodziny, ale także mogli dobrze się wybawić. Kiedy zaczęliśmy naszą pracę w zasadzie nie było takiego wydarzenia w Polsce, skierowanego także do rodziny, z warsztatami, prelekcjami, sklepami z hand made’m i pysznym unikalnym jedzonkiem, do tego nagłośnieniem i dekoracjami na najwyższym poziomie.

  Niestety nie zawsze wszystko udaje się na 100%, w tym roku sytuacje nieprzewidziane i w tym roku mamy opłaty, na które nie ma już pieniędzy z ogólnego budżetu imprezy. Stąd nasz pomysł na crowdfunding. Chcieliśmy, żeby odbiorcy i potencjalne osoby chętne do wsparcia naszego projektu mogły nam w pełni zaufać.

  Kliknij i rozwiń

  Lilac zbiera na rejestrację live session

  Platforma: Odpalprojekt.pl

  Model: oparty na nagrodach

  Cel: 1 000 zł

  Lilac to zespół-tercet, który w trakcie jednej z sesji koncertowych chcę zrealizować tzw. nagranie live session. Live session to nagranie wykonania utworu w przestrzeni, format znany z serii koncertów NPR Tiny Desk Concerts czy radiowych sesji KEXP. Przy pomocy wprawionych filmowców ta surowa forma jest w stanie zamienić się w prawdziwe dzieło sztuki, uchwytujące subtelne detale występu muzycznego, uciekające w innych okolicznościach naszej percepcji.

  Trzy grosze od autorów:

  Nasza kampania adresowana jest przede wszystkim do fanów naszego zespołu i nie tylko. Chcemy, aby nasi słuchacze mogli zobaczyć wykonanie niektórych utworów na żywo/w nieco zmienionych aranżacjach.Model crowdfundingowy pozwala na bardzo bezpośredni i obustronny kontakt z publicznością – darczyńcy wiedzą, że każda wpłata zostanie odnotowana, a każda nagroda dostarczona. Taki personalny obraz współfinansowania może w dobrych warunkach doprowadzić do skonsolidowania silnej wspólnoty i poczucia kolektywnego osiągania celów.

  Kliknij i rozwiń

   Mogą Cię zainteresować

   Skomentuj

   Astroturfing, czyli jak cyfrowo sterować masami i prowadzić wojny hybrydowe

   Przeczytasz w 20 minut Socjologia internetu
   Autor 27 lipca 2017

   Ostatnie wydarzenia polityczne ponownie pokazały siłę mobilizacji w mediach społecznościowych. Szereg komentatorów zauważył jednak, że aktywnym graczem w polskiej sieci jest nieznana siła, której sztuczne kreowanie ruchu określono mianem astroturfingu. Jak głęboko sięga cyfrowa królicza nora?

   Do wieczora 22 lipca 2017 roku termin astroturfing był dla Polaków równie kosmiczny, co jego brzmienie. Znane już były określenia takie jak trolling, inżynieria społeczna, socjotechnika – wszystkie oddające w pewnym sensie to samo zjawisko sterowanego z ukrycia ruchu, niegdyś w kontekście manipulacji opinią publiczną przy użyciu tradycyjnych mediów, dziś częściej w ramach aktywności użytkowników w mediach społecznościowych. Autorstwo pojęcia przypisuje się demokratycznemu senatorowi z USA, który w 1985 roku porównał “oddolnie” wysyłane pocztówki i listy poparcia w obronie koncernów ubezpieczeniowych do znanej marki sztucznej trawy “AstroTurf”. Ale czasy, gdy szczytem osiągnięć socjotechniki były masowe przesyłki pocztowe, bezpowrotnie minęły.

   Spin doktorzy w erze Tłumu 2.0

   Edward Bernays, 1891-1995

   Spacer kobiet palących papierosy podczas parady w Niedzielę Wielkonocną to podręcznikowy przykład pionierskiej aktywności w dziedzinie inżynierii społecznej. Chociaż dziś ten obraz ocenilibyśmy jako zdecydowanie normalny, w 1929 roku wciąż szokował jako akt śmiałości przesuwania granic przez sufrażystki i szeroki ruch na rzecz emancypacji kobiet. Wydarzenie jednak nie miało spontanicznego charakterujego autorem był Edward Bernays, a zleceniodawcą American Tobacco Company. Bernays, uważany dziś za twórcę branży public relations, wykorzystał cenne uwagi psychonalityka A. A. Brilla o papierosach jako “pochodniach wolności” kobiet i zatrudniając znane działaczki społeczne zorganizował marsz oraz kampanię społeczną. W ten sposób cynicznie połączył interes korporacji tytoniowej z dobrymi intencjami ruchów społecznych.

   Pojawienie się sieci społecznościowych wywróciło ten standardowy model do góry nogami. Co prawda trendsetterzy i tytuły medialne dalej tu są, ale możliwość generowania fałszywego ruchu, lansowania hasztagów i trendów dyskusyjnych, obsługi tysięcy komentujących kont i czarowania niezliczonych stron poparcia czy wydarzeń otworzyła nowe możliwości skalowania działań. Szczególnie niebezpieczna okazuje się jedna z kluczowych zalet sieci – jej anonimowość, pozwalająca na przybieranie fałszywych tożsamości. Konieczność opłacania statystów do uczestniczenia w marszach czy stawiania fałszywych stron WWW instytucji naukowych, jak robiło to m.in. Monsanto rękami firm PR, odeszła na drugi plan.

   Czy jest bowiem coś lepszego niż autentyczne tłumy protestujących – ale skrzyknięte przez fałszywy ruch w sieci?

   Jedną z pierwszych namierzonych inicjatyw cyfrowego astroturfingu zaprezentował American Petroleum Institute, gdy w sierpniu 2011 roku prawdopodobnie użył około 15 próbnych kont-botów do rozpoczęcia operacji kreowania poparcia dla Keystone XL, projektu rurociągu łączącego Amerykę z ropą z piasków bitumicznych w Kanadzie. Inwestycja wzbudzała powszechny opór ze strony okolicznych mieszkańców i osób zaangażowanych w ochronę środowiska, ale wydawało się, że znaleźli się także jej zwolennicy. Dostrzeżono jednak, że konta utworzono i zapełniono uwiarygadniającymi zdjęciami w tym samym czasie, zaś rzekomo chaotyczne posty były wzajemnie retweetowane w ramach grupy w równie skoordynowany sposób i dotyczyły wyłącznie jednego tematu.

   Ruch w sieci jest tak “gęsty”, że rozpoznanie mistyfikacji osiąga nowy poziom trudności w stosunku do starszych cywilizacyjnie i technologicznie form komunikacji. Oznaczanie rozpoznawalnych polityków i postaci świata opinii, podpinanie się pod hasztagi i wrzucanie własnego przekazu, a nawet wkraczanie w cyfrową bańkę innych osób w oparciu o rzekomą znajomość ze świata rzeczywistego to banalne strategie. Nawet autor tego tekstu zetknął się z nimi osobiście.

   Historia astroturfingu w wersji cyfrowej – inaczej cyberturfingu – toczy się jednak dalej podobnie do życiowych losów Edwarda Bernaysa. Mistrz PRu zaczynał lansując bekon w menu śniadaniowym, natomiast szybko przeszedł do obsługi kandydatów prezydenckich i wreszcie oczerniania rządów państw nieprzychylnych administracji USA. Dla Guatemali skończyło się to w 1954 roku przewrotem wojskowym sterowanym przez CIA przy wsparciu przychylnie uformowanej opinii publicznej.

   Cyfrowa propaganda, wojny botów

   Cyberturfing od kilku lat jest obiektem zainteresowania różnych rządów, wojskowych i służb specjalnych, szczególnie najsilniejszych światowych mocarstw. Nowe narzędzia tworzą możliwość jeszcze bardziej nieuchwytną niż same fake news i wojna informacyjna – pozwalają zmieniać społeczne nastawienie do problemów krajowych i geopolitycznych. Dzięki nim możliwe jest tworzenie i rozniecanie “ognisk zapalnych”, tematów dzielących populację, niszczących więzi społeczne, zaufanie, ostatecznie nawet destabilizujących kraje.

   W swoim filmie z 2010 roku Taki Oldham ukazał pierwszy zarys strategii cyberturfingu służący do politycznego manipulowania opinią publiczną. Udało mu się wejść w szeregi libertariańskiego centrum American Majority i nagrać jak trenowano zespoły do masowego wystawiania recenzji książkom i propagowania przygotowanych argumentów w różnych serwisach. Głównym donatorem organizacji był Eric O’Keef, polityk i lider organizacji lobbystycznych.

   Koncepcja sięga już głębiej. W 2011 roku HB Gary, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, została w odwecie za próby infiltracji środowiska Anonymous zhakowana. Wśród danych i wymian e-maili znaleziono dokumenty wskazujące na współpracę spółki z US Air Force w zakresie dostarczenia oprogramowania pozwalającego na automatyczną obsługę 10 kont z wygenerowaną “legendą” pełną zdjęć i postów. Narzędzie miało także generować zmienne IP, aby ukryć lokalizację operacji, a nawet przypisywać stałe dla większej wiarygodności. Przypadek został opisany przez różne media, jednak z racji na wagę sprawy dalsze śledztwo może być niemal niemożliwe na lata. Nie jest trudno jednak zauważyć, że mniej więcej w tym samym okresie z sieci społecznościowych na ulice wytoczyła się rewolucyjna fala Arabskiej Wiosny.

   Personel Cyber Command Departamentu Obrony USA

   Takie praktyki z całą pewnością nie ograniczają się do świata Zachodu. Dobrze opisany jest przypadek działań rządu chińskiego, który zatrudnia nawet do 2 milionów osób w celu dezinformacji, rozpraszania komunikacji aktywistów i generowania prorządowego contentu. Jak wynika z badań, ta “partia 50 centów” (50 Cent Party) składa się w większości z oddelegowanych do tego zadania pracowników biurokracji państwowej.

   Dochodzimy także do przypadku, o tyle wywołującego silne emocje, że dotyczy także sytuacji Polski. Rosja od lat jest znana z niezwykłego połączenia polityki zagranicznej i cyfrowej wojny informacyjnej. W 2014 roku analitycy portalu War on the Rocks odkryli, że krytyka syryjskiego prezydenta Asada spotyka się w mediach społecznościowych z falą odpowiedzi ze strony… kont atrakcyjnych kobiet zainteresowanych polityką. Podążając za siecią powiązań, trafili na nieznany, ale oceniany na bardzo dużej wielkości amalgamat prokremlowskich botnetów, przejętych kont i amplifierów agregujących “przekaz dnia”.

   Grupa watchdogów z PropOrNot w specjalnym raporcie ocenia, że w trakcie kampanii prezydenckiej w 2016 roku kombinacja rosyjskiego pochodzenia fake news oraz cyberturfingu w istocie z powodzeniem docierała do blisko 15 milionów Amerykanów. W ten sposób sztucznie budowano gorące tematy, takie jak oszustwa wyborcze, czy też najbardziej udany – i całkowicie wykreowany – przekaz o chorobie Hillary Clinton. Przeprowadzono także udane ataki na giełdowe spółki, m.in. Walt Disney Co, wzbudzając panikę w związku z fikcyjnym atakiem terrorystycznym w parku rozrywki.

   Warto jednak podkreślić, że celem rosyjskich służb nie było raczej wsparcie Trumpa, ale wzbudzenie atmosfery niepokoju i uderzenie w poparcie dla mandatu zwycięzcy lub zwyciężczyni. Główne wektory cyberturfingu Rosji wobec innych krajów można scharakteryzować tak:

   • podminowywanie zaufania obywateli do instytucji demokratycznych,
   • tworzenie i podsycanie problemów dzielących społeczeństwo,
   • budowanie niechęci do wybieranych przedstawicieli i aparatu państwowego,
   • popularyzacja prorosyjskiej optyki na bieżące problemy (np. wojny na Ukrainie),
   • rozsiewanie dezinformacji i zacieranie różnic między prawdą i fikcją.

   22 lipca 2017

   Wróćmy jednak do wyjątkowego sobotniego wieczora w historii Polski ery cyfrowej. W przestrzeni Twittera pojawił się nowy trend, forsujący hasztagi #StopAstroTurfing oraz #StopNGOSoros, oceniający masowe protesty przeciw zmianom w sądownictwie jako skoordynowaną kampanią marketingu politycznego. Użycie nowego hasła – astroturfing – miało zapewne wywołać zaciekawienie odbiorcy i nadać szerzej nieznanemu pojęciu nowe, zgodne z intencjami autora znaczenie. Co najbardziej absurdalne, wszystko wskazuje na to, że to właśnie te tweety były same w sobie astroturfingiem (cyberturfingiem)!

   Przykładowy zrzut ekranu z analizy DFR Lab

   Digital Forensic Research Lab, grupa monitoringu cyberprzestrzeni należąca do waszyngtońskiego think-tanku Atlantic Council, przeprowadziła maszynowy skan dwóch tagów i opublikowała rezultaty w viralowo rozchodzącym się już artykule. Popularność haseł eksplodowała dokładnie o godzinie 21:00, gdy 2,5 tysiąca kont publikowało wpisy z prędkością nawet do 200 twittów na minutę. Po godzinie aktywność spadła do 100 na minutę i stopniowo wygasała. Taki cykl życia hasztaga jest sztuczny, co łatwo zauważyć porównując go z organicznie rosnącym i rozchodzącym się po sieci.

   Poniżej porównanie przygotowane przez portal Neuropa:

   Jako zespół WeTheCrowd podkreślamy, że sama analiza częstotliwości wpisów nie jest wystarczającym dowodem na sztuczność ruchu, ponieważ w polskiej sieci równie intensywny i krótki jest czas trwania np. hasztaga programu #WTyleWizji. Dokładne rozbicie grupy publikujących wpisy w pełni jednak dowodzi, że akcja nie była spontanicznym zrywem obywatelskości. DFR Lab zauważył, że 10 najbardziej aktywnych użytkowników przez dwie godziny wysyłało tweeta średnio co 4 sekundy. Górne 50 kont wykreowało ⅓ całego ruchu. Przytłaczająca większość postów ma identyczną treść, dołączone zdjęcia i tagi. Bliska inspekcja kont wykazała, że większość powstała na przełomie 2016 i 2017 roku, a ich legendy są raczej marnymi fasadami, łatwymi do przejrzenia.

   Co prawda #StopAstroTurfing i #StopNGOSoros nie chwyciły, ale inny tag generowany w tym samym czasie – #MuremZaPJK – na przestrzeni kolejnych dni powracał już organicznie z częstotliwością do 100 twettów na godzinę. Z analizy Neuropy wynika, że powiązane z protestami hasztagi, takie jak #WolneSądy, #ŁańcuchŚwiatła czy #3xVeto, cechowały się organicznym wzrostem, zaś pośród prorządowych można znaleźć zarówno naturalne, jak #3xTak, jak i przejęte przez boty czy zupełnie sztucznie wykreowane.

   To jednak nie jedyna budząca podejrzenia aktywność w stylu cyberturfingu. Tego samego 22 lipca 2017 roku o 11:47 miało bowiem miejsce równie intrygujące zjawisko.

   Pod porannym postem na fanpage’u TVN24 nagle pojawiło się kilkadziesiąt identycznych komentarzy o treści “Precz z kaczorem – dyktatorem!”. Jak zauważył serwis “Polityka w sieci”, konta są autentyczne i aktywne. Nasza analiza wskazuje, że wszystkie należą do osób mieszkających w Brazylii. Co prawda sprzedaż lajków czy komentarzy od botów we wszystkich typach mediów społecznościowych jest w dość standardowej ofercie firm marketingu cyfrowego, to wykorzystanie kont nieświadomych użytkowników wskazuje raczej na aktywację dokonaną przez hakerów. Czy jest możliwe, że prawdziwe konta wielu naszych polskich znajomych również są takimi uśpionymi botami?

   Kamil Basaj,
   Kierownik Projektu INFO OPS,
   Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń

   W krajowym internecie występują aktywne i nieaktywne zespoły wirtualnych użytkowników, boty oraz zindywidualizowane konta społecznościowe pełniące role liderów opinii. Umiejscowienia obiektów w sieciach społecznościowych, ich zdolność do prowadzenia działań w precyzyjnie wybranych obszarach informacyjnych, daje jednoznaczną odpowiedź że takie zagrożenie istnieje.

   Kliknij i rozwiń

   Hipotezy i porady

   Szczęśliwie w dobie big data teorie spiskowe można weryfikować. W Internecie nic nie ginie powiedzenie, które zazwyczaj odnosiło się do naszych kompromitujących zdjęć i godnych pożałowania wpisów z całonocnych imprez równie dobrze możemy obrócić na naszą korzyść. Zagregowane liczby dotyczące ilości kont, częstotliwości umieszczania wpisów, ich zasięgu czy głównych medialnych wzmacniaczy przekazu są dostępne dla każdego, kto wie jak posługiwać się właściwymi narzędziami.

   Większość narzędzi do analityki danych z mediów społecznościowych to zaawansowane oprogramowanie analityczne tworzone jako rozwiązanie do optymalizacji strategii marketingowych dla firm. Co za tym idzie, takie programy są płatne, więc jeśli chcemy z nich korzystać do monitoringu obywatelskiego, najlepiej uzyskać dostęp dla szerszej grupy, np. w ramach działalności i budżetu organizacji pozarządowej. Ale są też minimalistyczne aplikacje czy darmowe dema, takie jak wyszukiwarka udostępniana przez platformę Talkwalker.

   Prawdziwość danych niestety nie tłumaczy, kto stał za kampanią. Czy oba wydarzenia z 22 lipca są ze sobą powiązane? Czy leniwy menedżer marketingu z TVN24 w istocie zamówił tanie komentarze, a może był to atak ośmieszający stację? Skoro tak, to czy wymierzone w protestujących hasztagi nie były nawet bardziej nachalne i odstraszające a może nie ma to znaczenia, bo miały uruchomić i schować się w większym, już organicznym ruchu? Jaka jest szansa, że był to false flag po to, by rozsierdzić protestujących? Czy można tłumaczyć media takie jak wPolityce czy Niezależna, które dalej ciągną temat nakręcany przez boty?

   Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji jednoznacznie wskazuje na Rosję jako źródło działań mających na celu przede wszystkim destabilizację życia społecznego i wpłynięcie na proces podejmowania decyzji, co jest wpisane w szersze cele wojny informacyjnej z naszym regionem. Szczególnie podjęcie wątku George’a Sorosa może wskazywać na podobieństwo do operacji prowadzonych wcześniej przez rosyjskie boty na Węgrzech i w USA. Wstrzymam się się jednak od jednoznacznej oceny z racji na poważne braki informacyjne.

   Kamil Basaj,
   Kierownik Projektu INFO OPS,
   Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń

   Wspominany atak informacyjny nosi cechy nieprofesjonalnego, łatwo identyfikowalnego działania które nie musi być działaniem właściwym przeciwnika informacyjnego. Obecnie prowadzone prace analityczne są skierowane na identyfikację działań skrytych, dla których wspomniana kampania mogła być wyłącznie elementem maskowania operacji właściwej. Określenie powodzenia lub fiaska kampanii jest możliwe po dokładnym określeniu celu jaki obrał ośrodek inicjujący.

   Kliknij i rozwiń

   Dlatego główny przekaz tego artykułu ma być ostrzeżeniem i wskazówką co do przyszłości. Polskie społeczeństwo jest już niezwykle spolaryzowane i dalszy postęp tego procesu grozi załamaniem porządku społecznego. Na świecie coraz liczniejsze są głosy, że czas podjąć działania, w tym regulacyjne, by zatrzymać cyberturfing. Stąd chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej i decydentów na kroki, jakie mogą zapobiegać kolejnym takim sytuacjom:

   • Wszystkie osoby aktywne w sieci powinny korzystać z narzędzi monitoringu oraz każdorazowo weryfikować podejrzane konta przez np. sprawdzenie daty utworzenia, wyszukanie zdjęć danej osoby w Google Images oraz szybkie prześledzenie historii publikowania,
   • Sugerujemy, by portale informacyjne i medialne oraz organizacje pozarządowe tworzyły własne narzędzia alertowe, prywatne lub publiczne, które mogą wyłapywać i wysyłać powiadomienia na bieżąco o podejrzanej aktywności w sieci,
   • Współpraca międzyresortowa ds. cyberbezpieczeństwa musi aktywnie wejść w obszar mediów społecznościowych i zwalczać cyberturferów przy użyciu krajowych narzędzi technicznych i prawnych, a także we współpracy z administracjami krytycznej infrastruktury cyfrowo-społecznej (jak elegancko można nazwać Facebooka).

   Dalszy rozwój sieci i jej powszechne używanie przez młodsze pokolenia z pewnością tylko nasili aktywność cyberturfingu. Co gorsza, machine learning i najnowsze inicjatywy z zakresu sztucznej inteligencji sugerują, że już wkrótce roje botów mogą stawać się nieodróżnialne od prawdziwych użytkowników. Będą uczestniczyć z nami w lokalnych eventach, bawić codziennymi perypetiami we wpisach i sączyć zaprogramowany przekaz we wciągających prywatnych rozmowach. Ile zostało nam czasu, zanim zatęsknimy za opłaconymi spacerowiczkami Bernaysa?

    

   Przejrzyj inne artykuły z grupy:

    Mogą Cię zainteresować

    Skomentuj