Płać, ile chcesz

Przeczytasz w 5 minut Collaboration
Autor 12 stycznia 2015

Żyjący w I wieku p.n.e rzymski myśliciel Publiusz Syrus miał jako pierwszy powiedzieć, że każdy towar jest tyle wart, ile kto jest gotów za niego zapłacić. Zwolennicy systemu rozliczeń Pay What You Want (PWYW) podeszli do tej maksymy w sposób bardzo dosłowny. Według nich klient powinien sam wycenić wartość produktu lub usługi. Jak to działa i dlaczego w ogóle działa?

Cena gra rolę

Pricing, czyli proces ustalenia za jaką cenę sprzedawać dane dobro, to marketingowe abecadło. Każdy wie, że chodzi o to, aby zachęcić nabywcę, zniechęcić konkurencję, a przy tym wszystkim – zarobić. Handlarze biżuterią i jachtami wiedzą też coś o paradoksie Veblena, czyli zjawisku przyrostu popytu na dane dobro towarzyszące wzrostowi ceny. Jeszcze trudniejszy do wyjaśnienia paradoks stanowi tytułowy model Pay What You Want, często stosowany zamiennie z Give What You Feel, zakłada, że opłaca się w ogóle nie ustalać ceny produktu czy usługi, a to ile jest wart, pozostawić w gestii samego nabywcy.

Dla tych, którzy przeczytali poprzednie zdanie więcej niż jeden raz i nadal nie dowierzają, spieszę z wyjaśnieniem. Tradycyjne wycenianie obciążone jest wieloma wadami i gdybyśmy nie byli do niego tak przyzwyczajeni, zapewne o wiele łatwiej dopuścilibyśmy, że alternatywa jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna.

Na początek rozważmy sytuację wszystkich tych, którzy chcieliby kupić dany produkt lub usługę, ale jest ona dla nich zbyt droga. Część z nich byłaby gotowa wyłożyć maksymalnie 10% nominalnej ceny, dla innych zaś już 75% brzmiałoby rozsądnie. Ustanawiając sztywną ceną, zniechęcamy tych klientów do zakupu. Zdaję sobie sprawę, że owe 10% może nawet nie pokryć kosztów produkcji, ale te są to odzyskania z nawiązką dzięki tym zamożnym nabywcom, którzy będą gotowi wyjść daleko poza równowartość nominalnej ceny. A warto zaznaczyć: badania i praktyka wykazują, że nie brakuje ludzi, którzy chcą być mecenasami swojego ulubionego zespołu, kawiarni czy masażysty, ergo: wyłożyć więcej pieniędzy, niż się od nich oczekuje.Wielu z nich powołuje się też na wdzięczność i swoistą przyzwoitość: skoro obdarzono ich takim zaufaniem, że sami mogą sobie wybrać cenę, czuliby się co najmniej niezręcznie starając się tej sytuację nadużyć. Dodajmy do tego fanów (i fanatyków) wybranej marki, zespołu czy teatru awangardowego. Oni, za produkt choćby lekko odmienny od standardowego, będą gotowi zapłacić o wiele więcej. Bilet czy album z autografem będzie mieć dla nich wartość nie dającą się wyliczyć w pieniądzach. To ich zadaniem jest wyrównać i powetować straty, jakie generują ci, którzy dają najmniej. Nie lekceważmy jednak ubogich i/lub sknerowatych. Gdy raz uczyni się z nich klientów, tworzy się z nimi więź, która będzie ich zachęcać do tego, by kupować więcej towarów albo usług tej samej marki w przyszłości. Oszczędnych przyciągnie zaś perspektywa zapłacenia mniej: dla nich to jak kusząca promocja.

Kolejny zestaw korzyści lokuje się w relacjach ze “starszymi braćmi w biznesie”. Mam tu na myśli: wydawców, pośredników, inwestorów. Każdemu z nich należy się najczęściej prowizja, każdy chce mieć głos w tym, jak zarządzać swoją firmą, zespołem czy fundacją. W ramach modelu pay-what-you-want produkuje się jednak na miarę oczekiwań klienta. Jeśli muzyk nagrał płytę i udostępnia ją w Sieci, wynagrodzenia otrzyma za każde pobranie. Kto będzie chciał pudełka, książeczki i możliwości obcowania z albumem w starym stylu złoży zamówienie, a płyt wytłoczy się tyle, ile było zamówień. Nie potrzeba też sztabu opłacanych fachowców w wytwórni, którzy po tygodniach badań i wertowania raportów wycenią płytę. Fani zrobią to za nich.

Kolejną korzyścią modelu PWYW jest fakt, że artyści neutralizują w ten sposób piratów. Znika potrzeba ściągania płyt (filmów, gier, etc.) nielegalnie, skoro zupełnie legalnie i w wysokiej jakości można je mieć za darmo lub za symboliczną złotówkę. Załóżmy, że choć część ludzi dokona jakichś wpłat. Twórca już zarobił więcej, niż gdyby pobrali/kupili oni spiratowaną wersję.

Zarabianie na doświadczeniach

W zakresie PWYW, ścieżki przetarli informatycy, szukający metod walki z piratowaniem ich oprogramowania. W dalszej kolejności model zaadaptowali artyści. Jako pierwsza z takiego systemu rozliczeń skorzystała brytyjska grupa Radiohead – jedenasty krążek Brytyjczyków “In Rainbows” ukazał się bez wsparcia wytwórni płytowej, z wielką premierą w Internecie, a nie w dowolnej sieci sklepów z multimediami. Jak powiedział jeden z muzyków: “skoro każda nasza płyta i tak wyciekła do Sieci, tym razem upewniliśmy się, że będzie to przeciek kontrolowany”. Opłata była zupełnie dowolna, od zera funtów do… nieskończoności. Dopytywani przez dziennikarzy o finansowy efekt całego eksperymentu, członkowie Radiohead uśmiechali się i nieśmiało mówili, że “nie narzekają”. Z pewnością nie mogli też narzekać na promocję. O albumie mówili wszyscy. Największe serwisy kulturalne, magazyny muzyczne, telewizje informacyjne, tysiące blogerów. Bono z zespołu U2 chwalił młodszych muzyków za wizję i odwagę, choć jego formacja nie zdecydowała się pójść tą drogą… aż do niedawna.

Grupa Nine Inch Nails powtórzyła model Radiohead, ale twórczo go rozwinęła. Album “Ghosts I-IV” od razu pojawił się w kilku formatach: można było go pobrać za darmo, z bonusowymi utworami (za 5$), w estetycznym 2-płytowym opakowaniu (10$), w pełnych dodatków box-setach (75$) oraz w specjalnej limitowej wersji (300$). Nie minął pierwszy tydzień sprzedaży, a Amerykanie cieszyli się z 750 tys. pobrań. Wersja limitowana zniknęła z półek w 30 godzin. Większość obserwatorów stwierdziła jednak, że model Nine Inch Nails, choć okraszony lepszą promocją i bardziej dopracowany, nie był równie dobry jak Radiohead. Najpewniej nie był też równie dochodowy. Błąd, wydaje się, tkwił w tym, że nie dano fanom możliwości płacenia więcej. Wybierali ile chcą zapłacić… ale z pewnej puli wyborów. Ograniczony model PWYW, jak widać, daje ograniczony sukces.

Pay What You Want a sprawa polska

Czy analogiczne przykłady można by podać na przykładzie polskich przedsięwzięć? U nas tego rodzaju systemy płatności to nadal egzotyka, choć pierwsze jaskółki już się pojawiły. Metodą PWYW posługuje się studio tworzące gry komputerowe Crunching Koalas oraz dwa awangardowe teatry: krakowska Czysta Reforma i warszawska Druga Strefa. Niektóre konferencje i szkolenia, szczególnie organizowane przez fundacje, były finansowane w ten sposób. Warto śledzić ich postępy. To w dużej mierze od sukcesu tych innowatorów i skupionych wokół nich społecznosci, będzie zależeć czy PWYW przyjmie się nad Wisłą.

  Szkolenia

  Skomentuj

  THANK the CROWD

  Przeczytasz w 20 minut Crowdfunding
  Autor 24 grudnia 2014

  Od czego zacząć, jeśli nie od słów: dziękujemy. 11 miesięcy temu uwierzyliśmy w CROWD. Teraz CROWD uwierzył w nas, a naszą wiarę tylko umocnił.

  Współautorem tekstu jest Marcin Giełzak.

  Jest Was 187 – część z Was to nasze Plemię, część do ludzie z Tłumu, którzy dopiero do niego dołączają. 188 wpłat od 187 osób (Michał Sypko sypnął groszem dwa razy ;) ). Każde z Was przyczyniło się nie tylko do rychłego wydania naszej książki Crowdfunding. Zrealizuj swój pomysł ze wsparciem cyfrowego Tłumu przez wydawnictwo OnePress, ale także wyraźnie wzmocniło naszą organizację. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, “szumowi”, jaki wokół nas zrobiliście, pojawiliśmy się w telewizji, na wystąpieniach, wykładach, otrzymaliśmy oferty współpracy… nagłośniliście także idee crowdfundingu.

  Dziękujemy Wam za feedback, słowa wsparcia i uznania. Dziękujemy Wam za obecność i za przyszłość.

  Tutaj możecie obejrzeć nas dziękujących Wam także w formie paszczowo-mówionej:

  To także pierwszy z wielu videocastów (trudno nam tę nazwę “zkrałdować”), jakimi planujemy się z Wami podzielić w nadchodzących miesiącach. (dzięki, Łukasz)

  Pełna lista wspierających

  Z pewnością odnajdziecie tutaj swoje nazwiska – dla ułatwienia ułożyliśmy je alfabetycznie. Przy niektórych z nich pozostawiliśmy spersonalizowane adnotacje. Przykro nam, że tylko przy niektórych, ale to także sygnał, że powinniśmy poznali się lepiej w nadchodzącym czasie. I mamy tu na myśli 100+ osób, które – miejmy nadzieję – na dobre dołączyły do naszego Plemienia.

  Adamowicz Marcin
  Antoniewicz Paweł
  Art Andy
  Babóstwo Agata
  Bartkowiak Marta
  Bender Jacek
  Berent Jakub
  Bereza Łukasz
  Bielawski Marcin
  Bielejec Kasper
  Bieniek Przemek
  Bil Adam
  Boniek Wojciech
  Borkowska Olga
  Brandt Łukasz
  Breczko Katarzyna
  Bremer Jeremiasz
  Buchwald Krzysztof
  Burkiewicz Jakub
  Chmielewski Andrzej
  Chmielowski Rafal
  Chyła Paweł
  Ciesz Natalia
  Czachor Pawel
  Czarnecki Sławomir
  Człapińska Ewa
  Czyżykowski Mateusz CROWDhero crew member.
  Damski Michał
  Daszkiewicz Damian
  Deja Paulina Pierwsza poruszycielka, tj. Lucky 7
  Demków Mikołaj
  Depta Piotrek
  Dębska Renata
  Dmuchowski Tomasz
  Dolińska Anna
  Dowgird Jakub
  Drogosz-Nadarkiewicz Sylwia
  Dumała Katarzyna
  Dutkowski Zbyszek
  Dunowska Gabriela
  Durlej Piotr
  FinansoweAbc Łukasz
  Galicki Marcin The boss himself. ;)
  Gardoliński Bartłomiej
  Głowacki Jakub
  Godlewski Marcin
  Golonka Katarzyna
  Gołębiowski Jacek
  Gorz Joa
  Góra Wojtek
  Grabowski Dariusz
  Gryś Szymon
  Haczykowski Andrzej
  Hauschild Mateusz Our brother, publicysta WtC. Do tego Pierwszy poruszyciel, tj.Lucky 7.
  Hławka Alicja Oj
  Hurbańczuk Anita Another pleasant surprise. ;)
  Huszcza Ireneusz Kumpel od kufla. ;)
  Hynas Konrad
  Iwasiński Łukasz
  Jagusiak Łukasz
  Jakubaszek Aleksandra
  Jastrzębski Piotr
  Jaworski Bartłomiej
  Jaworski Michał
  Jażdżewski Leszek Leszek, dzięki za wszelkie wsparcie, także pozafinansowe. Miejmy nadzieję, że relacja WtC – Liberte! będzie tylko kwitła.
  Jedrzejczak Jacek Dzięki za uwierzenie w nas jeszcze na miesiące przed zbiórką!
  Jeruszka Marta
  Kapłon Anna
  Karaszewski Jakub
  Karny Mateusz
  Kasprzykowski Daniel Bohater naszej książki w pełnej zbroi. ;)
  Kedziora Arkadiusz
  Kęcik Piotr
  Kijo Kamila
  Kisiel Olimpia
  Klat Łukasz Nasz filmowiec i smakosz dobrych odmian metalu.
  Kołos Krzysztof
  Kondrat Krzysztof
  Konopka Barbara
  Koryto Dariusz
  Kosowicz Ryszard
  Królak Dagmara
  Krysik Patrycja
  Krzemień Karolina
  Krzywolak Jakub
  Kucharski Sebastian ;)
  Kucińska Olga
  Kulawiecki Witold Witek, brachu, nadal widzimy dla Ciebie miejsce w naszym gronie.
  Kulicki Łukasz
  Kurzyk Bartłomiej Bartku, widzimy Cię w Radzie Fundacji WtC. Dzięki za wskazówki, wsparcie i przekonanie nas do pomysłu książki.
  Lesz Weronika
  Ligocka Sylwia
  Lipiec Mirosław
  Lubaś Maciej
  Lubaś Maciej
  Ludwiczak Michał
  Łuczak Michał
  Łukasik Magda
  Makowski Stanisław
  Makuch Łukasz
  Marszałek Martyna
  Matuszewska Pola Czekamy na kolejny tekst.
  Mieszadło
  Miłoszewski Filip Oby więcej takich patronów łódzkich startupów. I oby więcej takich ludzi w Polsce w ogóle.
  Mirocha Lukasz Łukasz, bratni blogerze, pokrewna duszo – dzięki za wsparcie teraz, wcześniej i w przyszłości.
  Mirowska Ewa
  Młudzik Grzegorz Aleksander Pierwszy poruszyciel, tj. Lucky 7… i pierwszy wspierający!
  Mularczyk Beata
  Musiał Patrycja
  Musiatowicz Krzysztof
  Myszkowiak Maciej
  Olech Katarzyna
  Omelczuk Adam
  Ořech Anna
  Ozga Aleksander
  Paluch Tomasz
  Pałka Julian
  Patoka Damian
  Pawelec Marek
  Pawlik Laura
  Paź Bartosz
  Peszyńska-Drews Kasia
  Piotrowski Piotr Nasz webdesignerski magik i wierny krytyk. ;)
  Pitulski Mateusz
  Płosia Aga
  Podlaszewski Mikołaj
  Popowczak Iwona
  Próchnicki Piotr
  Przytuła Paweł
  Rak Marcin Nasz hojny mecenas. 1000 zł wpłaty za wspólny obiad przed CROWDparty. Dziękujemy, Marcinie, za to, że są tacy ludzie w Tłumie.
  Razmuk Joanna
  Reszczyński Łukasz
  Różański Michał
  Sabat Kamil
  Sacha Piotr
  Sachman Konrad
  Sadurska-Siedlecka Angelika
  Salawa Karol
  Sebastian Skrobol
  Skoczylas Kacper Pierwszy poruszyciel, tj. Lucky 7.
  Smolarczyk Marcin
  Smoręda Agnieszka Czekamy na kolejny tekst.
  Smoręda Marta Siostra bliźniaczka i CROWDhero crew member. ;)
  Sobolak Wiktor
  Sołtysiak Gosia
  Sośnierz Katarzyna
  Spisak Paweł
  Sroczyński Paweł Wiesz, że gdyby nie Ty, bylibyśmy pewnie w innym miejscu dziś.
  Stacewicz Cezary Co tam z naszą współpracą? ;)
  Stankiewicz Marek
  Stańkowski Michał
  Stec Paweł
  Stobiecka Natalia
  Synowiec Marta
  Sypko Michał Pierwszy poruszyciel, tj. Lucky 7.
  Sypko Michał …i do tego jedyna dwukrotna wpłata. ;)
  Szajnecki Michał Pierwszy poruszyciel, tj. Lucky 7. I do tego CROWDhero crew member.
  Szlagowski Radoslaw
  Szulak Krzysztof
  Świrski Mateusz
  Teach Ed
  Tomassy Michał
  Tomczak Magda Pierwsza poruszycielka, tj, Lucky 7.
  Tomczuk Natalia
  Urbaniak Wojciech
  w Pracy Tata tylko czyj? Tata MG czy tata BFM?
  Walczyński Łukasz
  Wasilewski Paweł
  Wawrzyniak Michał najhojniejszy z najhojniejszych. Dziękujemy.
  Więckowski Jarko
  Wilk Katarzyna
  Wilk Piotr
  Wis Damian
  Włódarczak Agata
  Wolski Krzysztof
  Woskresińska Maria Rodzina. ;)
  Woskresiński Piotr Także rodzina. ;)
  Woś Agnieszka BFM: Dziękuję za Twoje wsparcie, inspirację i za pomoc przy edycji Niezbędnika. Dziękuję Ci za 4 lata wspólnego życia.
  Wozniak Mateusz
  Wójcik Ania
  Wrońska Joanna
  Wytych Cezary
  Zarychta Stanisław
  Zieliński Grzegorz
  Zięba Aleksander
  Zohan Wojewoda Krystian fryzjer, co wymiata. ;)
  Żuchowicz Apolinary

   

  Śledźcie naszego fanpage’a, tam na bieżąo będziemy Was informowaćo postępach w procesie wydawania książki, ergo: rozsyłki nagród dla Was oraz organizacji CROWDparty. To pierwsze zaczniemy jeszcze w tym tygodniu, wysyłając do Was wszystkich maila z podziękowaniem za wsparcie i obiecanym w szczebelku “Z Miłości do Tłumu” wcześniej niepublikowanym wywiadem.

  #thankthecrowd.

  For real.

  Współautorem tekstu jest Marcin Giełzak.

   Szkolenia

   Skomentuj

   Jak skończy Westeros? Odpowiedź znajdziecie w chmurze

   Przeczytasz w 20 minut Co-creation Collaboration Crowdsourcing
   Autor 26 listopada 2014

   George R.R. Martin wyznał niedawno, że dwóm osobom udało się odgadnąć zakończenie “A Song of Ice and Fire” (niektóre nooby kojarzyć mogą wyłącznie nazwę “Game of Thrones”). Jak ma się to do CROWDu? Ano tak, że w dowolnym momencie możemy wejść do niekończących się labiryntów Wikis (o, takich na przykład) ze świadomością, że gdzieś tam, na jakimś obskurnym forum, pośród setek tysięcy egzotycznych teorii, znajduje się ta jedna – właściwa. A jej autorem jest ktoś z nas.

   Let’s wind the clock back a few years. Pamiętacie boom na serial “LOST”? Byłem chyba ostatnią ze znanych mi osób, która dotrwała do samego końca tej serii (z wielkim żalem). Z pewnym dreszczykiem emocji wspominam niezliczone wycieczki po forach internetowych, portalach i tworach wiki-podobnych, które odbywało jednocześnie kilka milionów osób tygodniowo – tuż po premierze kolejnego odcinka. Cel był jeden: wspólnie dojść do tego, co właściwie k**wa dzieje się na tej cholernej wyspie. Ludzie przerzucali się teoriami, analizami pojedynczych klatek filmowych, cytatami z Davida Hume’a i Johna Locke’a (poważnie). Zakończenie serialu zawiodło na całej linii. Dlaczego? Ponieważ CROWD, w przebłysku kolektywnego geniuszu, rysował wizje znacznie bardziej ekscytujące i wymagające intelektualnie niż to, co można było zobaczyć na ekranie.

   Przenosząc się do niedalekiej przeszłości: w toku pisania swojej pracy magisterskiej dot. crowdfundingu (do pobrania pod czerwonym magnesikiem u góry strony) potrzebowałem znaleźć literaturę z zakresu źródeł kapitału oraz efektywności w naukach ekonomicznych. Podparłem się Encyklopedią Zarządzania i przyznaję to bez zażenowania. Nie, nie spisywałem bezmyślnie całych fragmentów “z internetów” – wystarczyło, aby kluczowe hasła naprowadziły mnie na autorów i literaturę do wyszperania w bibliotece.

   Dalej: kilka tygodni temu nasz tekst poświęcony haktywiście Aaronowi Swartzowi trafił na pierwszą stronę Wykopu. Kilka osób w Tłumie doceniło zawartość, zaczęło ją “wykopywać” i zwróciło tym samym uwagę innych. 48h później wiedza, którą chcieliśmy się podzielić, dotarła do tysięcy. (A świat stał się lepszym miejscem. W naszych głowach).

   Dziś? Pocinam w “Wasteland 2” – grę RPG sfinansowaną w 2012 roku na Kickstarterze, o której wspominaliśmy już wielokrotnie (tak na blogu, jak i w social media). Jest graficznie paskudna, a przy tym piekielnie trudna i wciągająca. Na tyle trudna i na tyle wciągająca, że średnio raz na 3 godziny muszę zaglądać na Wasteland-Wiki – oazę społeczności pozytywnych onanistów, którzy przeszli “Wasteland 2” już tak wiele razy, że w końcu doznali oświecenia i w napływie łaski zapisali swoją zbiorową wiedzę w chmurze dla takich lamusów jak ja. (Jeśli i to nie pomaga, to po prostu zaglądam w jakiś walkthroughzamieszczony na YouTube).

   Cztery losowe, różniące się od siebie sytuacje i jeden wspólny mianownik: wiedza w chmurze (shared knowledge, cloud knowledge), towarzysząca mi niemal na każdym kroku, Zakładam, że w Waszym przypadku nie jest inaczej. Jesteśmy uzależnieni od zasobów cyfrowej wiedzy, które wspólnie tworzymy, dystrybuujemy i konsumujemy. Jako, że chmurę nosimy dziś nawet w naszych kieszeniach, to i dostęp do kolektywnej mądrości mamy na wyciągnięcie ręki – wszędzie i zawsze.

   Chcę kupić nową kartę graficzną, ale nie jestem pewien, który model będzie optymalny pod kątem jakości i ceny? Sprawdzam opinie użytkowników na Benchmark.pl. Kumpel rzucił świetny cytat, ale zapomniał czyjego autorstwa? Smartfon -> Google -> WikiQuote. Chcę zaimponować dziewczynie czekoladowym founde, ale moja wiedza kucharska ogranicza się do jajecznicy studenckiej? Wystarczy zajrzeć na YouTube i powtarzać krok po kroku to, co wyrabia domorosły mistrz patelni (najlepiej w slow motion). Mam pojutrze ważną prezentację w temacie grywalizacji i nie wiem jak ją ugryźć? Szukam inspiracji na SlideShare.

   Brzmi znajomo?

   • YouTube i Quora;
   • Reddit, Digg, StumbleUpon, Wykop.pl;
   • Wikipedia i Wikie (sic!) konkretnych gier, komiksów, książek, seriali;
   • Slideshare, Slide Wiki;
   • Metacritic, IMDb (oraz tysiące innych agregatorów recenzji i opinii użytkowników, forów itd.);
   • Khan Academy, SkillShare, Zyncd.

   Ta lista mogłaby ciągnąć się jeszcze przez kilka stron – to tylko kilka przykładowych platform, na których zbiorowo i drogą współpracy gromadzimy wiedzę na zasadzie: od Tłumu, przez Tłum i dla Tłumu. Możemy z niej czerpać wszyscy i zawsze, za darmo, jednocześnie nie wyłączając nikogo z konsumpcji. Jeśli to nie jest przykład CROWDowego dobra publicznego 2.0, to nie wiem, co nim może być.

   I mam też dwa dobre powody, dla których napisałem o tym cały tekst.

   Powód #1

   Shared knowledge to składnik szerszego zjawiska, jakim jest Mass Collaboration – lustrzanego odbicia crowdsourcingu, w którym nikt niczego Tłumowi nie zleca. To raczej spontaniczna i organiczna działalność nas samych z korzyścią dla wszystkich. Sieć, dzięki popularyzacji kultury open source, stała się dla nas globalną agorą, na której każdy może wygenerować lub zmodyfikować istniejącą informację i podzielić się nią z resztą. Ekonomista Don Tapscott, w książce Wikinomics: How Mass Collaboration Changes Everything, wskazał na 5 kluczowych czynników podtrzymujących tę agorę przy życiu:

   1. otwartość (being open);
   2. równość / koleżeństwo (peering);
   3. współdzielenie (sharing);
   4. działanie globalne (acting globally);
   5. wzajemna zależność (interdependence).

   Wspomniałem, że Mass Collaboration, którego przejawem jest wpółdzielona wiedza w chmurze, to lustrzane odbicie crowdsourcingu. Ta zależność sięga głębiej: crowdsourcing to tak naprawdę skomercjalizowane Mass Collaboration. Firmy, organizacje, rządy podpinają się pod trend Wikinomii i starają się otworzyć swój mały straganik na tej wielkiej cyfrowego agorze. Nie ma w tym nic złego, a wręcz przeciwnie, jesli tylko wiąże się to z wyraźną korzyścią dla każdej ze stron. (To zresztą cechuje wartościowy crowdsourcing – że nie stara się wykorzystywać CROWDu i gra na jego zasadach).

   Powód #2

   Drugi powód jest dość banalny. Napisałem magisterkę? Z wyróżnieniem, za co dziękuję autorom Encyklopedii Zarządzania. Skończyłem “Wasteland 2”? Prawie… ale nie byłoby tego “prawie” bez solidnej solucji nad Wasteland-Wikia. Dziękuję graczom-fanatykom. A czytacie teraz ten tekst? Zawiera chociaż szczyptę ciekawej wiedzy? Macie do niej dostęp za darmo? Jeśli tak, to po prostu podziękujmy sobie wszyscy za wiedzę w chmurze. Nawet jeśli większość z nas nie tworzy, a jedynie przekazuje dalej (zasada 90-9-1), nie żałujmy sobie słów uznania – dzisiaj, w sieci, razem jest nam nie tylko raźniej, ale i mądrzej. 

   PS. Ostatnie zdanie subtelnie sugeruje, abyście podzielili się tym tekstem z innymi.

   500 znaków MG

   Stanisław Lem wyjątkowo się mylił: nie jest tak, że im dane medium doskonalsze, tym głupsze treści będą za jego pośrednictwem przekazywane. Wielką siłą Sieci jest to, że pozwala ludziom o nawet najbardziej niszowych zainteresowaniach spotkać bratnie dusze, które trudno byłoby odnaleźć wśród małych społeczności kolegów ze szkoły czy pracy. Kolejny plus to możliwość błyskawicznej konfrontacji źródeł, opinii, faktów. A wszystko to, zgodnie z regułami sztuki i internetową etyką, zupełnie za darmo.

    Szkolenia

    Skomentuj