Udostępnij:, , Google Plus, Pinterest,

Opublikowano w:

Polecamy zbiórki crowdfundingowe Maja. Sprawdźcie!

Zbliżamy się powoli do połowy roku. Jak do tej pory rodzimy crowdfunding nie zawodził i liczymy, że przed nami jeszcze wiele ciekawych inicjatyw. Z tej okazji postanowiliśmy pokazać Wam jedne z ciekawszych trwających obecnie projektów, które warto obserwować, jeszcze lepiej wspierać.

Opisywane projekty podzieliliśmy na kategorie:

 • Technologia,
 • Muzyka,
 • Gry,
 • Film/wideo,
 • Książki,
 • Sport,
 • Wydarzenia,
 • Inicjatywy społeczne,
 • Dobroczynność.

Z każdej z nich wybraliśmy po dwa projekty, na które naszym zdaniem naprawdę warto zwrócić uwagę. Wszystkim projektodawcom zadaliśmy także dwa pytania:

 1. Co sprawia, że warto wesprzeć Waszą kampanię?
 2. Dlaczego zdecydowaliście się na crowdfunding?

Niektóre z odpowiedzi mogą Was zaskoczyć ;)

Platforma: PolakPotrafi.pl

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 22 000 zł

Spośród 90 drużyn z całego świata zespół studentów krakowskiej AGH znalazł się w finałowej grupie 40 najlepszych w konkursie o tytuł mistrzowski CanSat Competition. Ich zadaniem była budowa lądownika planetarnego mającego symulować misję eksploracji atmosfery Wenus. Zbudowali. Co więcej zrobili to wyśmienicie! Na platformie PolakPotrafi.pl zespół zbiera fundusze na wyjazd na finał konkursu do Teksasu. O młodych, mądrych i polskich “budowniczych” może dowiedzieć się cały świat.

Trzy grosze od autorów

Warto wesprzeć naszą kampanię, ponieważ to nie tylko danie nam, studentom, szansy na rywalizację na światowych zawodach i zaprezentowanie swojego rozwiązania, ale też wsparcie polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz pomoc w rozpowszechnianiu technologii przemysłu kosmicznego w Polsce.

Wybraliśmy crowdfunding, gdyż uczelnia nie jest w stanie wspierać nas we wszystkich naszych działaniach. Zbiórka to również szansa dla wspierających na współtworzenie tego projektu i jego sukcesu oraz wspólnej promocji Polski za granicą.

Weronika Mrozińska
lider zespołu CanSat, prowadząca akcję

2017-05-19_10h52_13

Platforma: Beesfund

Model: udziałowy

Cel zbiórki: 400 000 zł

Kolejna po TakeTask innowacyjna aplikacja, które zwraca się ku crowdfundingowi udziałowemu. Liczymy, że szlak przetarty przez poprzednika okaże się też w tym przypadku zakończony sukcesem. Zwłaszcza, że iniJOB to aplikacja, która może wiele zmienić i namieszać na polskim rynku pracy. Mówiąc najprościej jest to cyfrowa wersja anonimowych skrzynek pomysłów i wniosków znanych osobom starszym ze szkół i zakładów pracy. Aplikacja umożliwia lepszy kontakt między pracownikami a kierownictwem tworząc przestrzeń wolnej i otwartej dyskusji, która w innych warunkach mogłaby być niemożliwa.

Trzy grosze od autorów

Mamy bardzo atrakcyjny model biznesowy, który sprawi, że spółka będzie mogła trwale rozwijać się przy wysokiej rentowności. Innowacja produktowa, marketingowa i procesowa w połączeniu z chłonnym i atrakcyjnym rynkiem pracy pozwolą nam szybko rosnąć.

Obecna skala przedsięwzięcia nie pozwala na szukanie inwestorów na większych platformach giełdowych. Dlatego zaczynamy od crowdfundingu licząc na zbudowanie dużego ilościowo akcjonariatu osób, które staną się ambasadorami naszej idei: #ZróbSobieLepsząPracę.

Bartosz Michałek
współtwórca iniJOB

Platforma: Wspieram.to

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 22 500 zł

Ponad 200 osób: dorośli artyści i uczniowie szkół artystycznych tworzą wspólnie spektakl “Królowa Śniegu”. Odnieśli już niebywały sukces. Teraz idą krok dalej i chcą wydać płytę. I to nie byle jaką! Za pośrednictwem platformy Wspieram.to zbierają fundusze na wydanie na ścieżki dźwiękowej do tego spektaklu. Uwaga, w tej kampanii można się zakochać!

Trzy grosze od autorów

Nasza kampania wydaje się wyjątkowa pod tym względem, że wspiera bardzo duże grono wyjątkowych artystów: solistów, orkiestry i dwóch chórów, a zarazem umożliwia utrzymanie na deskach Teatru Wielkiego unikatowego być może nawet w stali świata przedstawienia jakim jest „Królowa Śniegu”. Projekt pokazuje jak wiele talentów mamy w polskim młodym pokoleniu oraz to jak połączywszy siły wielu środowisk artystycznych można stworzyć dzieło, które nie jest tylko sumą indywidualnych zdolności, lecz czymś więcej ze względu na wspólny wysiłek wielkiego artystycznego zespołu.

Gabriel Kaczmarek
koordynator akcji na wspieram.to, prezes Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Anny Niedźwiedź

Płyta Harcerskiej Grupy Artystycznej z Bieszczad

Platforma: OdpalProjekt

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 7000 zł

A może by tak wszystko rzucić…  i wydać płytę? Liminis, bo tak nazywa się zespół, gra ze sobą już od przeszło 10 lat. Powstanie grupy jak i jej historia jest silnie związana z Bieszczadami. Zresztą słuchając muzyki Liminis nie da się nie poczuć specyficznego, bieszczadzkiego klimatu. Zaś utwór, który możemy posłuchać na stronie kampanii po prostu urzeka.

Projekt, który pokazuje, że wspólna pasja i muzyka potrafią tworzyć relacje na całe życie.

Platforma: Wspieram.to

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 15 000 zł

Lubicie w wolnych chwilach grać w planszówki? Jeśli tak, Wyścig odkrywców na pewno Was zaciekawi. To gra planszowa, w której każdy gracz może stać się podróżnikiem  lub odkrywcą. Rywalizacja polega na odkrywaniu sekretnych lokacji, przedmiotów i zwojów wiedzy, a sam przebieg gry wymaga niebywałych zdolności strategicznych. Idealna na wieczór z przyjaciółmi!

Trzy grosze od autorów

Wyścig Odkrywców to przyjemna i łatwa gra planszowa dająca graczom poczucie przygody, a przy tym projekt całkowicie autorski, realizowanym w Polsce. Wydawnictwo poszukuje brakujących środków do zrealizowania projektu – jest to dość duża gra, zawierająca sporo elementów, a my jesteśmy na początku drogi wydawniczej i co za tym idzie nasz budżet jest mocno ograniczony.

Jarosław Biliński

Platforma: Wspieram.to

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 8000 zł

Dystopijna przyszłość to jedno z naszych ulubionych dań. Połączona z ciekawym uniwersum, imponującymi concept artami i klasyczną, “analogową” mechaniką RPG tworzy naszym zdaniem listę wystarczających powodów, żeby zwrócić uwagę na ten projekt. Co prawda za oknami robi się coraz cieplej i jaśniej, ale sądzimy, bez żalu poświęcilibyśmy kilka godzin na sesję z  Void Dancers.

4. Film/wideo

Ostatni wiking

Platforma: Wspieram Kulturę

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 25 000 zł

„Ostatni Wiking” to prequel „Twojej starej. Baśni”. Autorzy kampanii zbierają fundusze na dokończenie realizacji serialu internetowego emitowanego na Youtube.

Salamandra

Platforma: Wspieram.to

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 25 000 zł

Trochę już zapomniana “Salamandra” Stefana Grabińskiego ma szansę przebić się do świadomości Polaków dzięki projektowi Fundacji KUNST.CAMERA. Olbrzymi talent osób, które są związane z tym projektem jest widoczny na każdym kroku. Od świetnych zdjęć, światło, przez scenografię i kostiumy aż po aktorstwo. Jesteśmy niezmiernie ciekawi efektu końcowego i liczymy, że twórcom uda się zrealizować to ambitne przedsięwzięcie.

5. Książki

Dlaczego dzieci jedzą śmieci?

Platforma: PolakPotrafi.pl

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 19 892 zł

“Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo  pożywieniem” mawiał Hipokrates, a w ślad za nim Pani Ania – autorka książki “Dlaczego dzieci jedzą śmieci”. Żyjąc w czasach sztucznego jedzenia Pani Ania marzy o wydaniu autorskiej, ilustrowanej książki edukacyjnej na temat współczesnych, niebezpiecznych „smakołyków” dla dzieci. Prosi o pomoc społeczność, bo to nam oddała decyzję czy taka książka w ogóle jest nam potrzebna. My mówimy – na pewno!

Gwiezdne marzenia

2017-05-19_11h46_52

Platforma: Wspieram.to

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 12 000 zł

31 autorów, 23 ilustratorów, 8 osób zajmujących się redakcją i korektą. Wysiłek włożony w ten projekt musi imponować! Nie dziwi nas zresztą, to że tak wiele osób chętnie zaangażowało się w ten projekt. Gwiezdne marzenia to zbiór bajek i opowiadań, które mają trafić do szpitalnych oddziałów dziecięcych i hospicjów. Patrząc na ilustracje i projekty graficzne możemy śmiało stwierdzić, że ta książka będzie tak samo piękna jak jej cel.

Trzy grosze od autorów

Ponad 100 osób tworzy książkę dla dzieci przebywających w szpitalach i domach dziecka dzieląc się swoimi umiejętnościami (autorzy, ilustratorzy, redaktorzy/korektorzy, Partnerzy). Chcemy aby te dzieci wiedziały, że ta książka jest specjalnie dla nich, by wywołała uśmiech i dawała dzieciom siłę.

Projekt jest zbyt drogi abyśmy mogli go sfinansować z własnych środków i równocześnie chcemy udowodnić, że można zrealizować tak trudną i drogą inicjatywę społeczną.

Monika Jędrzejewska-Wiergiles

Platforma: Stwórz Mistrza

Model: donacyjny

Cel zbiórki: 500 zł

Jak połączyć​ sport i rywalizację ze szczytnym celem? Można na przykład rozpocząć przygotowania do Gali Boksu 8 tygodni przed jej rozpoczęciem i równocześnie wystartować ze zbiórką funduszy na pomoc w leczeniu chorej dziewczynki. Gala Bokserska “W samo serce” przyciąga takich właśnie mocnych zawodników! Damian Rabstajn chce pomóc w leczeniu 17-letniej Patrycji Malinowskiej z Suwałk, która ucierpiała w koszmarnym wypadku na gokarcie. Straciła włosy i musiała przejść skomplikowaną transplantację.

Trzy grosze od autorów

Zdając sobie sprawę, że w gali biorą udział osoby publiczne masz pewność że dołączasz do poważnego przedsięwzięcia. Wspomagając sportowców wiedz, że pomagasz ludziom z pasją i zaangażowaniem, którzy w życiu chcą coś osiągnąć, ale na drodze do sukcesu stoją kłody które musimy pokonać.

Damian Rabstajn

b13a6a8b45bcf955_0-253-1080-374

Platforma: Zrzutka.pl

Model: donacyjny

Cel zbiórki: 30 000 zł

Projekt, który pokazuje, że nic nie powstrzyma grupy pasjonatów w realizacji swoich planów. Wśród nich znajduje się 18 dni wyprawy na rowerach w okolicach masywu Annapurny. Dodatkowo sprzęt wykorzystany podczas podróży, jak i pamiątki zebrane podczas niej mają zostać przekazane na cele charytatywne.

Trzy grosze od autorów

Dzięki pomocy nam w spełnieniu marzenia, jakim jest wyprawa do Nepalu, my pomożemy potrzebującym dzieciakom. Sprzęt, który przemierzy z nami Himalaje oraz pamiątki, które przywieziemy z Nepalskich wiosek przekazujemy na aukcję charytatywną.

Dlaczego crowdfunding? W kupie siła! Stworzenie takiej akcji, podpowiedziała mi koleżanka. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, bo przecież „nie będę sępić od ludzi kasy”. Moje obiekcje rozbiło jednak szybko jej zdanie: „Dziewczyno, o marzeniach trzeba krzyczeć głośno. Wtedy los zacznie Ci pomagać!”. Pomyślałam: ” Ok. Krzyknę!” I tak powstała nasza zrzutka.

Aleksandra Maciejczyk
założycielka zrzutki

7. Wydarzenia (w tym kultura, np. teatr, spektakle)

Pan Tenorek

Platforma: Wspieram Kulturę

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 25 000 zł

Kto pamięta Pana Tenorka? Za sprawą tej kampanii możemy powrócić do swoich dziecięcych lat. Fundacja im Ireny Kwiatkowskiej na rzecz Twórczości dla Dzieci chcąc uczcić 105 rocznicę urodzin swojej patronki zbiera fundusze na realizację familijnego spektaklu teatralnego „PAN TENOREK I BŁĘKITNY BALONIK”, opartego na przebojach Pana Tenorka – bohatera kultowego programu telewizyjnego dla dzieci „Budzik”. W roli głównej sam Pan Tenorek.

Harmonia i Ad Libitium na filipinach

Platforma: PolakPotrafi

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 20 000 zł

Projekt, który umożliwia równoczesne wspieranie polskiej kultury jak i jej promocję za granicą. Chóry Harmonia i Ad Libitium zbierają fundusze na wyjazd na festiwale na Filipinach i Bali. Mamy nadzieję, że jak już wcześniej się zdarzało, tak i w tym przypadku crowdfunding pozwoli zdolnym Polakom kupić bilety lotnicze ;) Zwłaszcza, że będą to z pewnością godni ambasadorowie naszego kraju.

8. Inicjatywy społeczne

Genealogia i historia dla każdej rodziny

18718357_120332000936331319_1717783281_n

Platforma: ScienceShip

Model: oparty na nagrodach

Cel zbiórki: 10 000 zł

Któż nie chciałby mieć drzewa genealogicznego swojej rodziny i znać jej historię od A do Z? Archiwiści i naukowcy proszą o wsparcie finansowe w celu poszerzenia baz, zbiorów informacji i dokumentów genealogicznych, by jeszcze dokładniej móc odtwarzać historię mieszkańców Polski.

Trzy grosze od autorów

Generalnie nasza akcja to PIERWSZY crowdfunding humanistyczny w Polsce – coś co wielu określiłoby jako szaleństwo. Crowdfunding to najbardziej logiczna alternatywa dla działań z których korzystają wszyscy. Dosłownie wszyscy, gdyż własna tożsamość ma przełożenie nie tylko na jakieś zainteresowania historyczne lecz jest jak zasilacz dla całego biznesu, stosunków społecznych, działań gospodarczych i wielu innych. Problem jest taki, że tego właśnie nie uświadamia sobie 99% społeczeństwa. Z efektów naszych działań korzysta dosłownie tysiące towarzystw i firm. Dzięki temu eksport osiąga lepsze wyniki finansowe, fundacje mają lepszy odzew społeczny, media większą poczytność. Dlatego właśnie crowdfunding jest najbardziej logiczną i sprawiedliwą formą zaangażowania.

Marcin Niewalda
prezes Fundacji Odtworzeniowej Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Platforma: Pomagamy.im

Model: donacyjny

Cel zbiórki: 16 000 zł

Współorganizując akcję TuByłoDrzewo walczyliśmy z dość powszechnym problemem lokowania troski o naturę i środowisko na końcu list priorytetów władz i polityków. Dlatego każda taka jak ta kampania, ma naszym zdaniem ogromne znaczenie i wartość. Jej cel to ochrona gniazd i nisz ekologicznych, w których występują orlik krzykliwy i sóweczka (nazwa tego gatunku nie wzięła się z przypadku – jest to najmniejszy występujący w Polsce gatunek sowy). Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi, jeszcze przez długi czas będziemy mogli podziwiać te gatunki ptaków.

9. Dobroczynność

Treningowe AED do bezpłatnych szkoleń z pierwszej pomocy

Platforma: Pomagamy.im

Model: donacyjny

Cel zbiórki: 6500 zł

Praktyczna znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy stanowi bardzo ważną umiejętność. Organizatorzy cyklu bezpłatnych szkoleń “Bezpieczny i MotoPomocny Motocyklista” zbierają fundusze na zakup trzech treningowych automatycznych defibrylatorów AED, by móc szkolić jeszcze większą grupę osób. O znaczeniu ich inicjatywy nie musimy chyba przekonywać.

Pomoc w odbudowie podpalonej pasieki

Platforma: Pomagam.pl

Model: donacyjny

Cel zbiórki: 20 000 zł

Kampania, która już w tym momencie jest olbrzymim sukcesem (imponujące 321% celu). Jednak żebyśmy mogli mówić o happy endzie początek niestety musiał być smutny. Pod koniec kwietnia ktoś podpalił 18 pasiek należących Pana Władysława. W wyniku tego podpalenia stracił on niemalże całą swoja hodowlę. Na szczęście odzew społeczności Pomagam.pl był bardzo pozytywny i już w tym momencie istnieje możliwość odtworzenia i odbudowania poniesionych strat. Cieszy to zwłaszcza dlatego, że nowe ule będą prawdopodobnie służyć kolejnemu pokoleniu tej pszczelarskiej rodziny.